Besyo Haber

Besyo Nedir? Besyo Açılımı Besyo Ne Demek?

Besyo Nedir? Besyo, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekolu’nun kısaltılmış halidir. Halk arasında “Spor Akademisi” olarak da bilinir.

Besyo nedir diye baktığımızda, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kısaltılmış halidir. Halk arasında “Spor Akademisi” olarak da bilinir. Yurtdışında ise  Physical Education and Sport Department (Fiziksel Eğitim ve Spor Bölümü) olarak geçmektedir.

Ayrıca besyo ve spor bilimleri fakültelerinin amacı ülke ihtiyaçları doğrultusunda Antrenör, Beden Eğitimi Öğretmeni ve Spor Yöneticisi yetiştirmektir. Günümüzde Besyo olarak bilinen bu okullar Spor Bilimleri Fakültelerine dönüşmektedir. Sonuç olarak besyo ne demek sorusunun cevabını beden eğitimi öğretmeni, antrenör kısaca spor adamı olmak için okunması gereken üniversite fakültelerini ve bölümlerini ifade eder.

Besyo Nedir? Besyo Ne Demek?

Genel olarak BESYO “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun” kısaltılmış halidir.

Besyo – Spor Bilimleri Kaç Yıllıktır ?

Besyo veya Spor Bilimleri fakülteleri 4 yıllıktır. Ayrıca Açık öğretim fakültesinde 2 yıllık Spor Yönetimi bölümü vardır.

Besyo nedir?

Besyo Okumak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir ?

TYT sınavı : 2021 yılı itibari ile Besyo okumak için YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)  Sınavının TYS (Temek Yeterlilik Sınavına) bölümüne girmek ve en az 150-180 puan almak gerekmektedir. Bazı üniversiteler 150, bazı üniversiteler 180 baraj uygularken bazı üniversiteler ise daha yüksek baraj puanları koyabilmektedir. Bundan dolayı TYT sınavından olabildiğince iyi bir puan almak gerekmektedir. Öğretmenlik bölümleri içinse Y-TYT puan türünde sıralama olarak ilk 800.000 sıralamada olmak gerekmektedir.

Özel Yetenek Sınavı : Besyo okumak için TYT sınavının ardından Özel Yetenek Sınavlarına girmek gerekmektedir. Bu sınavlar üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Her üniversite uygulayacağı sınav için önceden Sınav Kılavuzu yayımlar. Sınav kılavuzlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. 

AYT Sınavı : Besyo – Spor Bilimleri için yetenek sınavları olsa da bazı üniversiteler yetenek sınavı olmadan ( Muş, Kocaeli vs) öğrenci almaktadır. Bu üniversiteleri kazanmak ve okumak için AYT Eşit Ağırlık sınavına girmekleri gerekmektedir.

Daha Öncesinde Aktif Sporcu Olmanın Besyo Açısından Faydası Var Mıdır ?

Evet. Bazı Üniversiteler lisanslı sporculara ek puan vermektedir. Bu da sporcu özgeçmişi olan adaylara avantaj sağlamaktadır. Tabi sporcu olduklarını ilgili federasyondan veya İl Spor Müdürlüğünden tescil ettirmeleri gerekmektedir.

Birden Fazla Üniversitenin Yetenek Sınavına Girebilir Misiniz ?

Evet. Tarihleri çakışmadığı sürece istediğiniz kadar üniversitenin yetenek sınavına girebilirsiniz.Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki ne kadar sınava girerseniz o kadar maddi olarak zorlanırsınız. Yol parası, konaklama parası, yeme içme parası vs.

Özel Üniversitelerde Besyo Okumak Mümkün müdür ?

Evet bazı özel üniversitelerde Besyo Bölümleri bulunmaktadır. Buralarda Besyo bölümlerinden birinde okuyabilirsiniz. Maddi ödemeleri haricinde Diplomaları devlet üniversiteleri le denk seviyededir. Mezun olduktan sonra devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.

Yetenek Sınavına Girmeden Besyo Okumak Mümkün mü ?

Evet yetenek sınavlarına girmeden ÖSYM tercihleri ile besyo okuyabilmeniz mümkündür. Bunun için YKS sınavının 2 oturumuna da girmeniz gerekebilir.

Besyolar Arası Geçiş Mümkün mü ? 

Evet okuduğunuz bölümün olması kaydıyla başka üniversitenin Besyo bölümüne yatay geçiş yapabilmeniz mümkündür.

Besyo Öğrencileri ERASMUS Programından Yararlanabilir Mi ?

Evet besyo öğrencileri Erasmus programlarından yararlanabilir ve yurtdışı eğitim alabilirler. Ayrıca bu şekilde kendilerini daha iyi geliştirebilirler.

Besyo Mezunlarının Atama Durumları Ne Durumda ?

Besyo Mezunlarının atamaları birçok öğretmenlik branşından iyi durumdadır. Hakkını verip sınavlara iyi hazırlanıp iyi bir puan alabilirseniz atanmanız muhtemeldir.

Antrenörlük,Spor Yöneticiliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi ?

Bu bölüm mezunları Pedagojik Formasyon alarak öğretmenlik yapabilirler. Bunda herhangi bir engel durum yoktur. Ancak son zamanlarda MEB formasyon kurslarını durdu bununla ilgili Yüksek Lisans Programı açılacağını bu programdan mezun olanların öğretmen olabileceğini ifade etti.

Besyo Mezunları Öğretmenlik Dışında Memur Olabilir mi ?

Evet. Besyo mezunları özel alan isteyen memurluklar haricinde birçok memurluk bölümüne KPSS sınavı ile atanabilmektedir.

Besyo Mezunları POLİS-ASKER olabilir mi ?

Evet. Besyo mezunları kazanmaları durumunda POLİS veya ASKER olabilirler.

Aklımıza gelen tüm soruları BESYO HABER olarak cevaplamaya çalıştık. Aklınızda olan sorularınızı yorum kısmına sorup cevap bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sor Sor
Merhaba, bulunduğunuz ili ve hangi sınava hazırlandığınızı paylaşırsanız size daha hızlı yardımcı olabilirim.