Besyo Haber

Formasyon Kalktı mı? Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?

Formasyon Kalktı mı? Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak?

Formasyon kalktı mı ?

Formasyonun kaldırılmasına yönelik her platformda açıklama yapan Sn. Ziya SELÇUK yine çok önemli açıklamalarda bulunmuştu. Milli Eğitim Bakanı Sayın SELÇUK;

”Daha önce duyuru yaptık. Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl formasyonu baz almayacağız.”demişti.

29.06.2020 tarihli Mustafa SAFRAN imzalı yazıda Sertifikaya dayalı formasyon belgesinin kaldırıldığı açıklandı.

Bilindiği üzere, 2023 eğitim vizyon belgesinde sertifikaya dayalı “Pedagojik Formasyon” uygulamasının kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde program açılması hedefine yer verilmişti. Ayrıca Vizyon belgesinde;

Sertifikaya dayalı “Pedagojik Formasyon” uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde “Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır.

Ancak, bu hedefin uygulamaya geçmemesi nedeniyle uzunca bir süredir durum belirsizliğini koruyordu.

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verilmiştir.

Bu Kararın Kaynağı Nedir?

2023 MEB VİZYON BELGESİNDE şöyle bir karar vardır. “Sertifikaya dayalı pedagojik formasyon yerine, lisansüstü düzeyde “Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” açılacaktır.

Bu karar gereği ilk adım atılmış oldu. Bundan sonra sertifikaya dayalı formasyon verilmeyecek. Bunun yerine Lisansüstü eğitim olarak verilecek. Peki bu ne anlama geliyor?

Eğitim fakültesi ve öğretmenlik dışındaki bölümler okurken kendi üniversitelerinde veya başka üniversitelerde ücret karşılığında Pedagojik Formasyon sertifikası alabiliyordu. Bundan sonraki süreçte Eğitim fakültesi ve öğretmenlik bölümleri dışındaki adaylar öğretmen olabilmek için üniversiteyi bitirip daha sonra öğretmenlik alanında Tezsiz Yüksek Lisans yaparak öğretmen olma hakkı elde edebilecektir. Yüksek Lisans yapmak için lisans mezunu olmak gerektiğinden öğretmenlik bölümü dışında kalan adaylar mezun olmadan bu eğitimi alamayacaktır. Diğer yandan bu eğitimi herkesin değil sadece KPSS de öğretmen olarak atananlara verilmesi durumu da söz konusu. Bu konunun netleşmesi için MEB tarafından gelecek açıklamayı beklemekte fayda var.

Alınan belgeler ne olacak?

Daha öncesinde alınmış olan belgeler geçerliliğini koruyacak. Fakat bundan sonraki süreçte yeni formasyon verilmeyecek.

Formasyon İle İlgili Diğer Teknik Detaylar En Yakın Zamanda MEB Tarafından Açıklanacaktır. O Zaman Bu Konular Hakkındaki Belirsizlikler Ortadan Kalkacaktır. Önemli Bir Karar Vermeden Önce Lütfen En Net Bilgiler İçin MEB Tarafından Yapılacak Resmi Açıklamayı Bekleyin.

 PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak yapabilirler. Bu programda öğrencilere; Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Rehberlik, Bilgisayar Destekli Öğretim, Özel Eğitim, Karakter ve Değerler Eğitimi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Eylem Araştırması, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Türk Eğitim Tarihi, Bireyselleştirilmiş Öğretim, Yaşam Boyu Öğrenme, Gelişim Psikolojisi dersleri verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. Onur dedi ki:

  Şu kısmı anlayamadım yardımcı olur musunuz?: Önceki sistemde FEF’li öğrenci lisansı okurken formasyon eğitimi görebiliyordu ve mezun olunca eğitimi almış olduğu için sınava girebiliyordu bildiğim kadarıyla. Şimdiyse belgeyi, lisans sonrası yüksek lisans yaparak alacakları için KPSS sınav tarihlerinde bir erteleme söz konusu olur mu? “Diğer yandan bu eğitimi…söz konusu.” kısmından dolayı soruyorum bu kısmı anlayamadım.

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Teknik detaylar MEB tarafından en kısa zamanda açıklanacaktır.

 2. Hülya dedi ki:

  Büyük ihtimalle geçmişte alınmış olan formasyon belgelerinin iptali söz konusu olmayacaktır. Aksi olursa meb` e- formasyon belgesinin geçerli olmasıyla- giren, hali hazırda görev yapan birçok öğretmenin öğretmenliğini geçersiz kılmaları gerekir ki bu mümkün değil. Bakalım açıklamaları bekleyelim.

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Önceden alınmış belgeler geçerliliğini koruyacaktır.

 3. Kale dedi ki:

  Kusura bakma ama olayı tamamen kendince yorumlamışsın. Karar öncesi neydi ne oldu iyi oku. Formasyon sertifikası ile öğretmenlik kadrolarına başvuru yapabiliyorsun. Yeni karar ise diyor ki öğretmen alımları için yüksek lisans veya eğitim fakültesi mezunu olmak gerekiyor. Yani formasyon artık kabul görmüyor. Geçmişe yönelik hak ihlali de yok çünkü eğer ihtiyaç olursa formasyon sertifikalı öğretmen alınır diye bir düzenleme vardı. Milli eğitim istediği şekilde formasyon sertifikaları yeni kadrolara dahil etmeyebilir. Senin dediğin gibi herkes sınava girecek en yüksek puanı alan atanacak sonra formasyon eğitimi verilecek aşırı mantıksız. MEB her önüne geleni öğretmen olarak alamaz. Öncelikli şartlar aranır. MEB herkesin öğretmen olamayacağını bildiği için formasyonluları havuzdan çıkarma kararı aldı. Olay bundan ibaret.

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Bu yazımız daha öncesinde Sn. Bakan’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda yazılmıştı. Şuan yeni bir açıklama geldi. Konuyla ilgili daha net bir açıklama yetkili mercilerden gelecektir.

  2. Meryem dedi ki:

   Ya böyle saçmalık olurmu öğretmenlik hayaliyle okuyan lar 4 ,sinifdan mezun olsun 1 ,sinifdan başlayacaklar a yap ne yapacaksan ne olacak şimdi bu çocukların hayali eğitiminde içine ettiniz iyice çilli cikdi okuda bişey olmasanda olur mantigi

 4. furkan dedi ki:

  şuan itibari ile devam eden formasyon eğitimi ne olacak peki? iptal mi edilecek yoksa kazanılmış hak çerçevesinde belgemizi alıp kabul görülecek mi?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Devam edip formasyon belgesini alsanız bile öğretmenlik başvurusunda formasyon şartı istenmeyebilir. Kapsamlı bir açıklama yakın zamanda gelecektir.

 5. KütahyalıBeowulf dedi ki:

  ARKADAŞLAR İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI ÖGRENCİSİYİM, BÖLÜME GİRERKEN FORMASYON ALMA HAKKINA SAHİPTİK HERKESİN BİLDİĞİ GİBİ EĞER FORMASYON KALDIRILACAK İSE ŞU SAATTEN SONRA GİRENLERE VERİLMESİN ÖYLE DEĞİL Mİ ? BİZİM ŞUÇUMUZ GÜNAHIMIZ NEDİR, LÜTFEN SESİMİZİ DUYURALIM. NAPICAZ BU SAATTEN SONRA NE GELİR ELİMİZDEN BİZİM…

 6. Qw dedi ki:

  Ingiliz dili ve edebiyati okursam ıngilizce öğretmeni olamayacak miyim yani???

  1. Spor Bilimcisi dedi ki:

   Eğer p10 ya da p121 puanı alırsan tercih yapabileceksin eğer atanırsan aldığın puan ile Milli Eğitim Bakanlığı sana 1 yıl formasyon eğitimi verecek ücretsiz. Öğretmenlik yapabileceksin.

   1. Bilimci değil fukara dedi ki:

    nerden uyduruyorsun kardeşim. Ortada hiçbir bok yokken kendi kendine zıplayıp duruyorsun. Adamlar iptal etti şimdilik. Belki mevcuttakiler de geçersiz şu anda o bile muamma. Daha mutlaka detaylar gelecek. Bu hükümet kendini paradan soyutlyacak öylemi formasyon eğitimlerinden kazandığı milyonlarca liradan vazgeçecek he :D:D:D sonra da bedava eğitim verecek vatandaşına :D:D Kardeş sen nerde yaşıyorsun Norveçte mi ? Burası Türkiye.. Bu işte mutlaka bir bit yeniği var. Herkese geçmiş olsun. Sende bekle kendi kendine konuşma. Az sakin ol

 7. karamelek dedi ki:

  BEN ÇOCUK GELİŞİM MEZUNUYUM FORMASYONUM YOK ŞİMDİ BEN ÖĞRETMEN OLAMAYACAKMIYIM ;(

  1. Meryem dedi ki:

   Aynen öyle olması lazım 1 sinifdan başlayanlara uygulansın

  2. Mehmet dedi ki:

   Kpss’den atanacağınız puanı alırsanız, atanırsınız. Atandıktan sonra hem öğretmenlik yapıp hem de tezsiz yüksek lisans yapacaksınız hocam.

 8. Melek hilal dedi ki:

  Merhaba 2020 eylülde sınava gireceğim formasyonum yok şimdi net bilgi bulmak da zor herkes farklı bir şey söylüyor ben formasyonsuz sonava girip atanabilecek miyim ?

  1. Mehmet dedi ki:

   Atanabileceksiniz hocam. Atandıktan sonra da meb sizi tesiz yüksek lisans programına yönlendirecek. Tezsiz yüksek lisansı yapıp bitireceksiniz.

 9. EKREM dedi ki:

  şimdi her şey tamam da
  mesela spor yöneticiliğinden p121 veya p10 puanını aldıktan sonra direk diğer öğretmenlik bölümleri gibi atama yapılacakmı yoksa ayriyeten 1 yıl süreyle yüksek tezsiz lisans mı yapacaklar bunu herkes kavramış değil ? açıklık getirirseniz seviniriz

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Bu durumla ilgili resmi bilgi gelince yayınlaycağız.

 10. Emirhan KUTLU dedi ki:

  doğru mu anladım kendimden örnek vermek istiyorum. Ben mersin üniversitesinde sosyoloji okuyorum ve bizim de felsefe gurubu öğretmenliği ve pdr öğretmenliği hakkımız var. bizim de kpss sınavına girme hakkımız hala var ve eğer atanacak puanı alırsak ancak ondan sonra 1 yıl yüksek lisans olarak formasyon eğitimi alacağız doğru mudur?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Evet öyle. Ama formasyon 1 yıl mı olur nasıl olur henüz netleşmedi.

   1. Nur dedi ki:

    Merhabalar bende mersin üniversitesinde bölüm okuyorum. Kpssye hazırlaniyorum bu yıl kpss ye girecem eger atanabilecek puanı alırsam meb bana yüksek lisansta formasyon egitimi mi verecek dogru mu anladim bana da bi cevap verir misinz

  2. Sıla dedi ki:

   Sizin mi PDR hakkınız var ahahahaha. Hocam PDR Lisans mezunu değilsiniz. Nereye atanıyorsunuz siz? Saçma sapan sertifikalar yeterli değil hiçbir zaman. PDR, PDR mezunlarınındır. Psikolojik Danışman da Rehber Öğretmen de biziz.

 11. Ayşe dedi ki:

  Ben dış ticaret okudum meslek öğretmeni olmak istiyodum formasyon kalktığına göre şimdi nasıl öğretmen olucam

 12. Suşi dedi ki:

  Verilen/tanınan hak geri alinamaz. Almış yada alıyor olan arkadaşlarımız için sıkıntı yok. Mesele alacak olan arkadaşlara geliyor hoş hiçte kalkacağını düşünmüyorum formasyon üniversite bünyesine para demek. Para varsa o iş yaş hocam.

 13. Fatoş dedi ki:

  Gecen yıl formasyon aldım ve daha 3. Sınıf Ant öğrencisiyim. Bakan ın açıklamasına göre seneye baz almayacagını söylüyor . Aldığım formasyon harcadığım zaman boşuna mı gitti yani anlayamadım tam olarak?

  1. Mehmet dedi ki:

   Anladığım kadarıyla 29/06/2020 tarihinden sonra alınacak belgeler geçersiz olacak hocam

 14. Fatih kaya dedi ki:

  Ben tarih bölümüne yeni başladım ve şuan kafam çok karıştı lütfen bana birisi olumlu bir açıklama yapsın

  1. Halil dedi ki:

   Acil o bölümü bırak formasyon olsada senin öğretmen olman hayal

  2. Saffet dedi ki:

   Bu güne kadar aldığınız formasyon veya simdi almakta olduğunuz formasyon geçerli sadece okulların açılmasıyla beraber formasyonu istesekte vermezler artık yani senlik bı sıkıntı yok formasyonun geçerli hayırlı olsun 🙏

  3. Mehmet dedi ki:

   Hocam bölümü bitirip kpss ye giriyorsunuz. Atanırsanız meb formasyon yerine tezsiz yüksek lisansa yönlendirecek gibi görünüyor.

 15. Semo dedi ki:

  Anlamıyorum yaa bakanlık yöke niye karışırki. Zaten lise ve ortaokulları mahvettiler bi bu kalmıştı. Biz formasyon için okuyoruz 4 yıldır. Bizim ne günahımız var. O zaman yeni başlayanlara uygula bunu. Bizi niyeharcıyorsunuz. İçimden gelen tum bedduaları etmek istiyorum gerçekten

 16. Semo dedi ki:

  Gerizekalılar ne mebi yükseklisans olacakmış.bunu da içine ettiler hayallerimi yıktılar yaa. Onlarında mevki makamları yerin dibine batsın. Başımıza belaa oldular

 17. Elif dedi ki:

  Ben ilahiyat öğrencisiyim bizde 2siniftan itibaren veriyorlar onlardadami kalmış oldu bizim bölümün ayriyeten bir öğretmenlik alani yok o nasıl olacak

 18. Mikail dedi ki:

  Bu sene formasyon alırsak geçerlilik var mıdır?

 19. Edebiyatçı dedi ki:

  Şuan ki üçüncü sınıflara verilmeyecek mi

 20. anonim dedi ki:

  Tamamen kalktı mı yoksa 2023 eğitim vizyonu mu?

 21. Admin dedi ki:

  Bunu madem neden en başında söylemediler mesela ben müzik bölümünde okuyorum ama öğretmenlik değil okuduğum bölüm konservatuar ne yapıcaz bunun böyle olucağını bilseydim öğretmenlik okurdum saçma sapan işler yapıyosunuz insanların geleceğiyle oynuyosunuz

 22. Ece dedi ki:

  Peki ya alinan formasyonlar bu kadar emek gecersiz mi sayılacak ?lutfen cevap verin .simdi de yüksek lisans mi gerekli saka olmali bu ?her yıl yeni bir duzen hangisine ayak uyduracagimizi sasirdik insanlari magdur etmeyin artik .

  1. Admin dedi ki:

   Hayır onlar devam edecek zaten. Yeni sistem eskileri etkilemeyecek.

  2. Halil Balcıoğlu dedi ki:

   Gidip başka şehirlerde 5 bin lira harcadık ve 3 ayımızı verdik emeğe saygı her gün farklı bişeler cıkıyor ayak uyduramıyoruz sisteme artık onu yapana kadar her şehire üniversite açıp her önünüze geleni üniversiteye almayacaktınız

  3. Şebnem dedi ki:

   Ben de müzik öğretmenliği okuyorum. Anladığım kadarıyla yine alınacak formasyon ama okul bittikten sonraki yıllarda alma hakkınız olacak. Yine ücretli olur büyük ihtimalle sadece zaman kaybı oluşturacak. 5 sene okumuş olunacak.

 23. Kamil dedi ki:

  Varsayımlara dayalı konuşup olumsuz tahminlerde bulunuyorsunuz. İnsanlar bu yola formasyon alıp öğretmen olabilme hayaliyle çıktılar. Bir tarafınızdan element uydurmayı bırakıp yetkililerin açıklamalarıyla alakalı duyurularınızı yapın oturun. Formasyon kalmkayacak 240000 şartı gelecek bilmem ne. Bunu siz bilemezsiniz bunu yöneticiler bilir. İnsanların heveslerini kırıp hayallerini yıkmayın o yüzden.

BİR YORUM YAZ