Besyo Haber

Formasyon Kalkıyor mu ? Kimler Formasyon Alabilecek ?

Öğretmenlik bölümlerine gelen 240.000 barajından sonra akıllara formasyon ile ilgili çeşitli sorular geliyor. Formasyon kalkacak mı?

Formasyon Kalkıyor mu ? Kimler Formasyon Alabilecek ?

GÜNCELLEME : Cumhurbaşkanın açıklamasının ardından herkesin cevap aradığı bir soru var. Formasyon kalkacak mı ? Açıklamaya göre formasyon kalkmıyor. Sadece verilme şekli değişiyor. Daha önce YÖK tarafından sertifika programı olarak verilen Pedagojik formasyon bundan sonra MEB tarafından verilmeye devam edecek. Konu ile ilgili net bilgileri zaman geçtikçe öğreneceğiz. Şuan için net olan cevap FORMASYON kalkmıyor sadece veriliş şekli değişecek. Başkanın formasyon hakkında ki açıklaması şu şekildedir:

“Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi Bakanlığımız verecek.”

Formasyon başvuru şartlarında genel olarak trnaskiript ortalamasına bakılıyor. Üniversiteler kontenjan verirken öncelikle kendi öğrencilerine öncelik verebiliyor. Örneğin bir üniversite 1000 kişiye formasyon verecekse bunun 750sini kendi öğrencilerine veya mezunlarına verebiliyor. Tabi bu oran her üniversitede farklı olabiliyor.

2019 BESYO TABAN PUANLARI

Şuan için formasyonun kalkmasına yönelik bir çalışma yok. Üstelik birçok üniversite şuan halihazırda formasyon veriyor. Ayrıca açıklanan formasyon duyurularını sitemizden takip edebilirsiniz.

 PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak yapabilirler. Bu programda öğrencilere; Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Rehberlik, Bilgisayar Destekli Öğretim, Özel Eğitim, Karakter ve Değerler Eğitimi, Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi, Eğitimde Eylem Araştırması, Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Türk Eğitim Tarihi, Bireyselleştirilmiş Öğretim, Yaşam Boyu Öğrenme, Gelişim Psikolojisi dersleri verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Semo dedi ki:

  Anlamıyorum yaa bakanlık yöke niye karışırki. Zaten lise ve ortaokulları mahvettiler bi bu kalmıştı. Biz formasyon için okuyoruz 4 yıldır. Bizim ne günahımız var. O zaman yeni başlayanlara uygula bunu. Bizi niyeharcıyorsunuz. İçimden gelen tum bedduaları etmek istiyorum gerçekten

 2. Semo dedi ki:

  Gerizekalılar ne mebi yükseklisans olacakmış.bunu da içine ettiler hayallerimi yıktılar yaa. Onlarında mevki makamları yerin dibine batsın. Başımıza belaa oldular

 3. Elif dedi ki:

  Ben ilahiyat öğrencisiyim bizde 2siniftan itibaren veriyorlar onlardadami kalmış oldu bizim bölümün ayriyeten bir öğretmenlik alani yok o nasıl olacak

 4. Mikail dedi ki:

  Bu sene formasyon alırsak geçerlilik var mıdır?

 5. Edebiyatçı dedi ki:

  Şuan ki üçüncü sınıflara verilmeyecek mi

 6. anonim dedi ki:

  Tamamen kalktı mı yoksa 2023 eğitim vizyonu mu?

 7. Admin dedi ki:

  Bunu madem neden en başında söylemediler mesela ben müzik bölümünde okuyorum ama öğretmenlik değil okuduğum bölüm konservatuar ne yapıcaz bunun böyle olucağını bilseydim öğretmenlik okurdum saçma sapan işler yapıyosunuz insanların geleceğiyle oynuyosunuz

 8. Ece dedi ki:

  Peki ya alinan formasyonlar bu kadar emek gecersiz mi sayılacak ?lutfen cevap verin .simdi de yüksek lisans mi gerekli saka olmali bu ?her yıl yeni bir duzen hangisine ayak uyduracagimizi sasirdik insanlari magdur etmeyin artik .

  1. Admin dedi ki:

   Hayır onlar devam edecek zaten. Yeni sistem eskileri etkilemeyecek.

 9. Kamil dedi ki:

  Varsayımlara dayalı konuşup olumsuz tahminlerde bulunuyorsunuz. İnsanlar bu yola formasyon alıp öğretmen olabilme hayaliyle çıktılar. Bir tarafınızdan element uydurmayı bırakıp yetkililerin açıklamalarıyla alakalı duyurularınızı yapın oturun. Formasyon kalmkayacak 240000 şartı gelecek bilmem ne. Bunu siz bilemezsiniz bunu yöneticiler bilir. İnsanların heveslerini kırıp hayallerini yıkmayın o yüzden.

BİR YORUM YAZ