Besyo Haber

TYT Sınavı Kaç Yıl Geçerli Olacak ? Bu Koşulu Sağlayanların TYT Sınavı 2 Yıl Geçerli Olacak

TYT Sınavı Kaç Yıl Geçerli Olacak ? Bu Koşulu Sağlayanların TYT Sınavı 2 Yıl Geçerli Olacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı kaç yıl geçerli olacak? TYT puanı kaç yıl geçerli dir?

Yeni üniversiteye giriş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın birinci basamak sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının geçerlilik süresi 2 yıl olacak. YKS‘deki radikal değişikliklerden birisi de TYT puanının geçerlilik süresinin 2 yıl olmasıdır. Daha önceki üniversiteye giriş sınavlarında hiçbir sınavın sonucu iki yıl geçerli olmamıştı.

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı 2 yıldır. Fakat her TYT puanı 2 yıl geçerli olmayacaktır. TYT puanının 2 yıl geçerli olması için elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek. İki yıl üst üste TYT’ye giren aday hangisinden daha yüksek TYT puanı almış ise tercih sürecinde o sonucu kullanabilecek.

Bir Önceki Yılın Puanı, Bir Sonraki Yıl Nasıl Sıralanacak?

200 ve üzeri TYT puanının bir sonraki yıl da geçerli olacağının açıklanması ile bir önceki yıl elde edilen puanın, bir sonraki yılda aynı sıralamaya karşılık gelmeyecek olmasının karışıklığa neden olabileceği akıllara gelmişti. Ancak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yapılan sonraki açıklamalar bu konuya açıklık getirdi.

YÖK, bir önceki yılda alınan puanın bir sonraki yılda kullanılmasını yapacağı bir dönüştürme işlemi ile çözeceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; adayın başarı sırası referans alınarak, adayın sınava girdiği yıl aldığı puan, bir sonraki yıldaki başarı sırasına karşılık gelen puana dönüştürülecek. YÖK, yapacağı bu dönüşümle farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybı yaşanmayacağını ve adil bir planlama yapılmış olacağını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 119 YORUM
 1. çağla dedi ki:

  ben bu yıl tercih yapsam ve seneye tekrardan sınava girsem tyt puanımı tekrardan kullanabiliyor muyum?

  1. çağla dedi ki:

   lütfen çok önemli acil cevap verinnn

  2. Besyo Haber dedi ki:

   Kazanırsanız seneye OBP puanınız kırılı. Kazanamazsanız aynı şekilde kullanabilirsiniz. Tabi 2021 TYT ye yine de başvuru yapmanız gerekir.

   1. Derya dedi ki:

    Obp puanı ne kadar kırılır

 2. Mehmet dedi ki:

  2019 da çektiğim tyt puanımı 2021de kullanabilir miyim?

 3. Hilal dedi ki:

  2018 de sınava girmiştim sözelden 308 aldım onu bu sene kullanacağım diye hiç çalışmadım. Sınava 20 gün kaldı. Onu kullanamayacak mıyım şimdi ne olur yardım edin bittim ben.

 4. damla dedi ki:

  2 yıllık üniversite okuyorum sözel bölümden 4 yıllık açıktan okuyabilir miyim aynı puanla

 5. Ömer dedi ki:

  Merhaba 2019 tyt den 212 aldım.Bu yil yks sınavına müracaat etmedim.Geçen yıl almış olduğum puanla bu yıl ( 2020 ) yetenek sınavına girebilirmiyim ?

 6. edanur dedi ki:

  Hocam merhaba.Ben geçen sene yks sınavına girdim ve 4yıllık bir dil bölümüne yerleştim. tyt puanım 285 ve bu sene tekrar girmek istiyorum sınava ve geçen seneki tyt puanımı kullanmak istiyorum bu sene de sadece ydt sınavına girebilir miyim yada tyt ye de girsem geçen seneki kabul olur mu başvuru yaparken nasıl yapmalıyım lütfen bilgilendirebilir misiniZ

 7. Berna dedi ki:

  Hocam 2019 yılında barajı geçemedim .2020 yılında tyt girip diğer yıl 2021 yılında tyt harçlarını yatırsam sadece ayt girsem 2020 yılındaki tyt puanım 2021 yılına geçerli olur mu ?

  1. Berna dedi ki:

   Hocam lütfen bakın

   1. Enes dedi ki:

    Evet geçerli olur eminim

 8. Musa dedi ki:

  Merhaba 2019 tyt den 199.91… aldım ham puanla 238 puanımı 2020 de kullana bilirmiyim

 9. Kevser dedi ki:

  Ben önümüzdeki sene tyt sınavına gireceğim fakat pmyo istiyorum 1.5 aydan kaybediyorum 1 sene beklemem lazım alacağım puanı diğer sene pmyo için kullanabilir miyim?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   evet

  2. Fatma dedi ki:

   Bu yıl sınava girdim tyt den 250 üzeri puan aldım tercih yapmayıp seneye bu tyt puanimi kullnmak istiyorum sinava girmeden olur mu ?

 10. Evrim dedi ki:

  Hoca benim 2017 puanım 198 onunla ek tercihlerde tercih verebilir miyim

 11. Can Önen dedi ki:

  Hocam merhaba Geçen sene lisans bölümüne yerleştim ikinci sınıftayken geçen sene almış olduğum tyt puanıyla açıköğretim iki yıllık bölüm okuyabilir miyim?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Üniversite okuyanlar için tekrar sınva girmeye gerek yok. İkinci üniversite kapsamında sınavsız olarak aöf okuyabilirsin.

   1. Ahmet dedi ki:

    Merhaba iyi günler ben 2019 senesinde aldığım puanla bir üniye yerleştim. Bu senede besyoya hazırlanmaya başladım ama kafamı karıştıran şöyle bişey var sınava kaydolma döneminde kayıt yapmadım dolayısıyla önceki puanımı kullanmak istiyorum seçeneğinde seçmedim şidmi ben bensoya ya hazırlansam 2019 yılındaki puanımı kullanabilicekmiyim

 12. Fadime dedi ki:

  Ben iki senede sinava girdim ama bu sene gecemedim gecen seneki puanlarim230 ben ayt tyt yani bu sene 4 yilliga gidebilirmiyim

  1. Kevser dedi ki:

   Ben önümüzdeki sene tyt sınavına gireceğim fakat pmyo istiyorum 1.5 aydan kaybediyorum 1 sene beklemem lazım alacağım puanı diğer sene pmyo için kullanabilir miyim?

 13. Neşe dedi ki:

  Hocam tyt 2018 ham puanım 217 idi tercih yaptım yerleştim ama gitmedim 2019 tyt puanım 149 barajı geçemedim geçen seneki puanımı kullanabiliyor muyum?

  1. Buket dedi ki:

   Bende merak ediyorum ya aynı şeyii

   1. Özge dedi ki:

    Açık öğretim fakültesi okuyorum ben senede tyt gireceğim ama 2019 tyt puanımı kullanbilirmiyim…

 14. Sevgi dedi ki:

  Geçen seneki tyt puanım 234 ham puanım 193 bu sene tyt ile tercih yapabilie miyim??nlütfen cevaplayınn

 15. Merve dedi ki:

  Hocam 2017 de 323 puan aldım 2019 da kullanabilirmiyim bu puanı

 16. sevda dedi ki:

  2018 yerleştim ama gitmedim puanım tyt 200 üzeri bu yıl biraz daha düşük aldım 2018 deki puanımla tercih yapmak istiyorum başvuruda işaretlememiştim yine de yüksek olanı ile başvurabilirmiyiz

 17. Zülal dedi ki:

  Benim puanımda 2018 de ham puan 180 ama yerleştirme 217 ben bu puanı kullanabilirmiyim bu seneki yani 2019 ham puanım ise 170 yerleştimem ise 207 iki tytye girdim ama geçen yıl tercih yapmadım bu yılın puanımı kullanıcam yada geçen yılınkini kullanabilirmiyim

  1. Doğukan dedi ki:

   Hocam merhabalar. Ben 2019 da sadece Tyt ye girdim ve 225 aldım ve 2020de de sadece Tyt ye girdim ama bu kez düşük geleceğini biliyorum. Bu yüzden geçen senenin puanını kullanmak istiyordum fakat sınava giriş yaparken de karşıma hiç bir soru çıkmadı(geçen seneki puanınızı kullanmak istiyor musunuz diye) şimdi ben geçen seneki puanımı kullanabiliyor muyum?

 18. Erkin dedi ki:

  Hocam 2018 TYT den 249 puan aldım.Buna göre 2018 için tercih yaptım fakat herhangi bir bölüme yerleşemedim.2019 da 200 puanın altında puan aldım.2019 sonuçlarında AYT puanım hesaplanmamış.

 19. Mehmet dedi ki:

  Hocam geçen sene sınava girdim tercih yaptım geldi ama gitmedim üniversiteye bu sene de girdim daha kötü bir sonuç aldım geçen sene ki puanı kullanabiliyor muyum?

  1. Mehmet dedi ki:

   Bir de ham puan mı yerleştirme puanı mı kullanılacak?

  2. Kübra dedi ki:

   Hoca ben 2 sene önce girdim sınava 200 üstü almıştım bu sene o puanı kullanabiliyor muyum

  3. Alp dedi ki:

   Hocam lütfen öğrenirsen aşağıya yaz bilginelim

 20. Evrim dedi ki:

  Geçen sene yks ile önlisans bir bölüme yerleştirildim ama gitmedim. Bu seneki sınav için başvuru yapmadım. Yine de 2018 tyt puanımı kullanabiliyor muyum?

 21. Vefa dedi ki:

  Hocam bu seneki sıralamalar geçen seneye göre Nasıl değişir? Bölümlerin puanların düşebilir mi sizce?

 22. Vefa dedi ki:

  Hocam ben geçen sene tercih verdim ama yerleşemedim bu sene de sınava girdim bu sene daha düşük alırsam geçen seneki tyt puanımı kullanabilir miyim?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet kullanabilirsiniz. tabi geçen seneki puan 200 üzerinde olmalı

   1. Özlem dedi ki:

    Peki şu bi alanı işaretleme söz konusu ve ücret farkı varmış para söz konusu değil ama ben işaretlemedim olur mu yine ?

 23. Şükran erkuş dedi ki:

  Hocam bu sene girdigimiz tyt puanı 200 ve uzeri alirsak seneye kullanabilirmiyiz

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet

   1. gül dedi ki:

    hocam geçen sene ki 2018 tyt puanım 224 bu sene ki 145 geçen seneki puanımı kullanabiliyormuyum?

 24. Osman dedi ki:

  Hocam geçen yıl TYTde 265 aldım bu sene de sınava girdim. Bu yıl da polislik sınavlarına hazırlanıyorum. Geçen yılki puanım polislik için geçerli oluyor mu ?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   polis alım kılavuzunu beklemek lazım. orada açıklamada yazacaktır

  2. BATU HAN dedi ki:

   HAM PUANIN MI BU YOKSA EK PUANLI YERLEŞTİRME Mİ?

 25. Murat Yıldız dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2018 de tyt ye girdim 2020 de sınava girersem yine tyt puanım geçerli olucak mı 2 sene derken bu mu kast ediliyor?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Hayır 2018 de aldıgın puan 2018 ve 2019 geçerli olur.

 26. Ömer dedi ki:

  Hocam merhabalar ben benim tyt ham puanım 420 tyt yerleştirme puanım 445 diyelim yani tercih yaptığım için kırıldı puanım bunlardan hangisini 2019 sınavında kullananilirim hammı yerleştirme puanımmı korunacak

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   ham puan korunacak. OBP puanın yarıya kırılıp ham puana eklenecek

   1. Seyma dedi ki:

    Hocam benim 2018 ham puanim 190 ama yerlestirme puanim 227 bu sene o puani kullanabilir miyim

 27. Mehmet dedi ki:

  Hocam geçen sene puanım 224idi geçen sene tercih yaptım ama hiç bir şekilde yerleşmedim bu sene sınav daha kötü geçti geçen seneki puandan düşük gelirse bu seneninki mi yoksa geçen senenin ki puanım mı geçer

 28. Can orac dedi ki:

  Hocam geçen sene tyt puanın 266 iken tercih yapmadım bu sene daha düşük alırsam 266 ile besyo tercih edebilirmiyim ?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Evet edebilirsiniz. Bu seneki puanınız geçen seneden düşük olursa geçen seneki puanınız ÖSYM nin belirlediği ölçütlerle bu seneki sınava göre yeniden hesaplanır. Ve bu bu puanınızı kullanabilirsiniz. Bu puanınız 266 değilde daha Aşağı ve daha yukarı olabilir.

  2. Can orac dedi ki:

   Hocam geçen sene tyt puanın 266 iken tercih yapmadım bu sene daha düşük alırsam 266 ile besyo tercih edebilirmiyim Ve hocam obp puanım düşerdi?

   1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

    Geçen sene herhangi bir bölüme yerleşmediyseniz Obp puanınız kırılmaz

 29. Nazlı dedi ki:

  Bu sene TYT’ye girdim puanım 200 üzeri. Seneye Tyt sınavına girmeden direk YDT’ye girebilir miyim tyt puanı nasıl geçerli olur?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Seneye sınava girmeyecek bile olsanız puanınızın geçerli olması İçin başvuru yapmanız gerekecek.

  2. Ercan Koparan dedi ki:

   Bu yorumlar sadece tyt içinmi geçerli yks puanı da aynı katagoriye giriyormu yani yani sadece tyt içinmi geçerli ayt de durum farklımı

 30. Ayfer dedi ki:

  Hocam ozel yetenek sonavi icin gecen sene ki puanimi kullanmak istiyorum 190 aldim kullanabilir miyim ozel yetenek baraj puanı 160 ne yapabilirim

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   puanı 200 üzeri olmayanlar eski puanı kullanamıyor

 31. Ziya dedi ki:

  Geçen yıl TYT den 200 puanı geçtim ama bu sene sınava giremedim benim geçen yıl ki TYT puanım mı alınacak?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   başvuru yapmışmıydınız ?

   1. Mahsum dedi ki:

    hocam ben geçen sene tyt puanı ile yerlsetim bu sene TYT sınavına girmedim bu sene ünifersiteten kaydımı sildirirsem geçen seneki tyt puanım ile terci h yapabilirmiyim

    1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

     Bu sene ki sınav için başvuru yapmanız gerekiyordu. Ayrıca kayıt silmeniz birşeyi değişirmez bu sene OBP punınız yarı yarıya kırılır.

   2. Seyma dedi ki:

    Hocam benim 2018 ham puanim 190 ama yerlestirme puanim 227 bu sene o puani kullanabilir miyim

    1. Zülal dedi ki:

     Benim puanımda 2018 de ham puan 180 ama yerleştirme 217 ben bu puanı kullanabilirmiyim bu seneki yani 2019 ham puanım ise 170 yerleştimem ise 207 iki tytye girdim ama tercih yapmadım geçen yıl bu yılın puanımı kullanıcam yada geçen yılınkini kullanabilirmiyim

 32. Anadolu dedi ki:

  2018 tyt nin gecerli olması için 2019 sınavına girmek mi lazım

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   En azından başvuru yapıp 2018 puanımı kullanacağım seçeneği işaretlenmeyliydi.

  2. Merve dedi ki:

   Hocam ben geçen yıl tyt sınavına girdim bir bölüme de yerleştim sonra dondurdum bu yıl da kayıt oldum sınava ama giremedim bazı sebeplerden şimdi geçen yıl ki puanımı kullanabiliyor muyum ve obp puanı dediğiniz şey ne oluyor

 33. Fuat dedi ki:

  Geçen sene 200 ve üzeri yaptım. Başvuruda puanım kullanılsını işaretlemedim belki yükseltirim diye. Ayt’ye de başvurdum. Şimdi geçen senenin puanından düşük yaparsam yüksek olan mı sayılıyor?

  TYT’den tercih yapıcam. Önlisans tercihi için

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Yüksek olan sayılır.

 34. Umut dedi ki:

  Geç en sene tyt üzerinden tercih verdim ve gitmedim bu sene puanım geçerli mi

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Puanınız 200 üzeri ise evet geçerli (tabi 2019 TYT başvuru yapmanız gerekıyordu)

 35. fatih dedi ki:

  Merhaba. geçen sene tyt den 190 aldım bu sene daha düşük alıcak olsam hangi puanım geçerli acaba? 200 ve üzeri almak şartmı?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   200 üzeri olanlar kullanabiliyor sadece. 200 altında olunca kullanıyorsunuz.

  2. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   aldığınız puaın iki sene geçerli olması için 200 üzerinde olması gerekiyor. bu sene hangi puanı alırsanız onu kullanırsınız. 190 olan puanı kullanamazsınız 200 üzerinde olmadığı için.

 36. Asdf dedi ki:

  Ben 2018de 4 yıllık bir bölüme yerleştim.Bu sene sınava tekrar girmek istiyorum geçen yılki puanı kullanma seçimimizi şimdi başvuru sırasında mı yapıcaz yoksa tercih zamanı mı? Bu yılda girsem hangisi daha yüksekse onu kullanabilme şansım var mı?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   sadece 2018 puanınızı kullanmak istiyorsanız işaretleme yapmanız lazım kılavuzda. 2018 puanınız 2019 puanına çevrilecek hangisi daha yüksekse o puanı kullanacaksınız.

 37. anonim dedi ki:

  Uniye yerlestik diyelim.1 sene okudujran sonra başka bir bölüm okumak isterse eski puanı tekrar kullanabilir mi

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   ösym kılavuzunda bu durumla alakalı açıkça açıklama yok. ama 2018 puanınız ile tercih yapabilmeniz için 2019 TYT başvurup 2018 puanınızı kullanacagınızı işaretlemeniz lazım. Böylece 50 tl vermek yerine 20 tl ödeyeceksiniz.

   1. Berensu dedi ki:

    2018 yılında kullanacağımı işaretlemem gereken yeri başvuruda göremiyorum.Yoksa tercih sırasında mı seçiyoruz hangi yıl kullanacağımız puanı?

    1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

     başvuru esnasında yapmanız gerekiyor. ayrıntılı bilgi için 2019 ösym kılavuzuna bakabilirsiniz.

     1. Beyza dedi ki:

      Ama hangi yılki yüksekse ona göre öğrenci istediği puanı. Kullanabilecek diyo Yani bizim tercihimize bırakıyo başvuru esnasında 2018 i seçersek 2019 tyt ye giremiyecekmiyiz girsek bile 2019 değilde 2018 mi baz alınacak

     2. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

      2019 TYT ye girin 2018 daha yüksek olursa zaten 2018 kulanılır.

     3. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

      2019 TYT başvurusu yapın normal olarak sınava girin. puanınız daha yüksek olursa onu kullanırsınız yok olmazsa 2018 dönüştürülmüş puanınız daha yüksekse 2018 puanınızı kullanırısınız. sadece 2018 puanını kullanmak istiyorum u işaretlerseniz eğer 2019 tyt sınavına giremezsiniz.

     4. Ezo Aleyna dedi ki:

      2018 de tyt puanım 180 di tam 2019 da geçerli olmayacak mı şimdi

     5. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

      evet 200 altnda olduğundan geçerli olmayacak

 38. Kübra dedi ki:

  2018 tyt ham puanmı 200 olacak

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Hayır önceli yıl puanının geçerli olması için en az 200 olması gerekir aksi durumda 2 yıl geçerli olmaz.

   1. Anonim dedi ki:

    Okul puani ile mi 200 ve uzeri olmasi gerek?

    1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

     Hayır ham puan olarak

 39. Baba dedi ki:

  2018ayt ile yerleştim bu sene tyt puanı geçerli olur mu 2 sene kuralından yoksa yeniden girmeli mi yim

 40. Baba dedi ki:

  Ben 2018tyt girdim ayrıca ile yerleştim bu sene 2018 tyt geçerli olacak mı yoksa bir daha girmeli miyim

 41. Ulu dedi ki:

  Tyt 200 üzerinde ise 2 yıl geçerli olacak.

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet aynen öyle

   1. ezel dedi ki:

    peki tyt ye girdikten sonra ki sene girmessem tekrar gecen senenin puaniyla tercih yapabilirmiyim yoksa sonraki senede girmek sartmi

   2. Seda dedi ki:

    Ham puanmı 200 olması lazım

    1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

     evet

 42. Eren dedi ki:

  Geçen sene okula yerleştim ama gitmedim puanım 200 üstüydü bu sene girdiğim sınavdan düşük alırsam geçen seneki puanım mı geçerli olucak??

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet olacak.

   1. Berna dedi ki:

    Hocam merhaba ben 2019 Tyt sınavında barajı geçemedim ( meslek çıkışlıydım staj ders vb. Gibi sorunlar oluştu ) 2020 de TYT temelimi sağlam yapıp ,2021 de Ayt girsem bir sıkıntı çıkabilir mi ? Bir diğer sorum ise ÖSYM bu 2 yıllık sistemi kaldırabilir mi ? Çünkü yenilenen her sınav 4 yıl geçerlidir kurallarında bir sıkıntı çıkabilir mi lütfen cevaplayın ona göre Ayt ye geçicem hocam 🙂

 43. Mert dedi ki:

  Ben 2018 de bir bölüm kazandım ama gitmedim puanım 200 üstü ve puanım bu sene geçerli olacak mı ?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet olur. ama obp puanın kırılır

   1. Muhammed kayalar dedi ki:

    Hocam bu sene ilk defa girdim puanım 200 üstü nereyi tercih etmeliyim yada bu puanla besyoya gidebilir miyim

 44. Anonim dedi ki:

  Ben tercih yaptim ama yerlesemedim tyt punimi bu sende kullana bilirmiyim

  1. Anonim dedi ki:

   👍👍

 45. Muhammed dedi ki:

  Admin ben tyt ile 2018 de aldığım puanla 2019 da besyoya başvuru yapabilir miyim?

 46. atalay dedi ki:

  ben ayt ile 4 yıllık bir bölüme yerleştim. yerleşmeme rağmen yine de tyt puanını 2 yıllık bir bölüm için kullanabilir miyim?

  1. Anonim dedi ki:

   Admin bu soruya cevap verirmisin

  2. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   lütfen sorunuzu ayrıntılı olarak admin@besyohaber.net veya mustafacingilic@gmail.com a gönderin.

   1. Sevda dedi ki:

    2018 tyt ham puanım 155 ek yerleştirme puanım 214 bu sene barajı geçemedim geçen seneki puanımı kullanabilir miyim

   2. furkan dedi ki:

    iyi günler ben bu sene tyt de 200 üstü aldım ve tercih yaptım kazandım ama kayıt yaptırmadım 2020 deki yks sınavına girmeden 2020 tercih zamanı tercih yapabilirmiyim

  3. nursel dedi ki:

   Bu sene girip te geçen seneki puanimi kullanmak istersem hangi seçeneği isaretleyecem veya nasıl belirtebilecez ?

   1. Ahmet dedi ki:

    Ben 2018 tytden 324 aldim bu sene kullancaktim basvuruyu kacirdim 2020 dede kullanabilirmiyim

    1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

     Hayır sadece 2 yıl geçerli. Seneye Geçerli olmaz.

    2. Eda dedi ki:

     Merhaba hocam ben geçen sene tyt den tercih yaptım yerleştim ama gitmedim bu sene düşük aldığım için geçen seneki puanimi kullanabilirmiyim?

    3. Xbirisi dedi ki:

     Hocam ben geçen sene 2018 dr ham puan 170 aldim yerlestirme puani 208 idi ,
     Bu sene baraji gecemedim tyt de gecen seneki puanimi kullanabiliyormuyum .

  4. Emre sarcan dedi ki:

   Hocam kullanmak için ham taban puan mi yoksa okul puanı ile birlikte mi 200 geçmesi gerek

BİR YORUM YAZ