Besyo Haber

Spor Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Spor Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Spor Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Bilindiği üzere Beden Eğitimi ve Spor ile ilgili bölümlere 2 türlü öğrenci alımı vardır. Bunlardan 1.si TYT puanı ile Yetenek Sınavlarına girmek, 2.si ise AYT Eşit Ağırlık Puanı ile ÖSYM tercihi yaparak Spor ile ilgili bölümleri kazanmaktır.

Günümüzde birçok Üniversite TYT puanı ile YETENEK SINAVINA GİRMEDEN okunabilecek SPOR YÖNETİMİ önlisans bölümü açmıştır. Ön lisans olması demek 2 yıllık olduğu anlamına geliyor.

Spor Yönetimi Bölümü Nasıl Kazanılır?

Spor Yönetimi Önlisans bölümünü kazanmak için TYT sınavına girmeniz ve barajı geçmeniz yeterli. Sonrasında ise ÖSYM tercih kılavuzuna uygun olarak ÖSYM tercihi yapmak kalıyor.

Hangi Üniversitelerde Spor Yönetimi Bölümü Var?

Bu sorunun cevabı yıldan yıla değişebilecek bir cevap. Günümüzde bir çok üniversite açtı ve açmaya devam ediyor. 2019 yılı olarak;

2020 BESYO TABAN PUANLARI

 • Artvin
 • Bitlis
 • Çanakkale
 • Erzincan
 • Çorum
 • Kars
 • Muş ve Konya’ da bu bölümler mevcut.

Spor Yönetimi 4 Yıllığa Tamamlanabilir mi ?

Evet spor yönetimini bitirdikten sonra DGS sınavı ile Spor Yöneticiliği (4yıllık) bölümüne 3. sınıftan devam edebilirsiniz.

Spor Yönetimi İş Olanakları Nelerdir ?

Spor Yönetimi Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, özel ve kamu sektöründe çalışma fırsatı elde edebilmektedir. Bu programın mezunları spor kulüpleri ve gençlik ve spor müdürlüklerinde istihdam edilebilmektedir. Ayrıca, bu program mezunları pazarlama, halkla ilişkiler, insan kaynakları, finans, yönetim, sponsorluk ve etkinlik yönetim departmanlarında çalışabilmektedir. Bunların dışında aldıkları bilgiler doğrultusunda girişimci ruh ve potansiyele sahip olan mezunlar spor yönetimi ile ilgili tüm konularda kendi işlerini kurabilme ve alandaki boşluğu doldurabilmektedir.

Spor Yönetimi Mezunları Ne Kadar Maaş Alır ?

Spor yönetimi mezunları Kamuda çalışmaları durumunda 3.000 TL ile 4.000 bile arasında maaş alırlar. Özel sektörde çalışmaları durumunda ise bu durum çalışılan yere göre 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Adminim ben spor yönetimi okuyom bugun hoca artık beden eğitimi öğretmenliğe geçiş kalktı dio doğrumu geçiş yapamıyozmu

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Geçiş var, formasyon var. Var da var. Merak etme

 2. Emre dedi ki:

  Spor Yönetimi bitirip dgs ile yöneticiliğe geçip mezun olduktan sonra formasyon alıp öğretmen olabiliyormuyuz teşekkürler

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet

  2. Mbappe PSG dedi ki:

   Spor yöneticiliği bölümü okuyupta teknik direktör nasıl olunur bilen varmı

BİR YORUM YAZ