Besyo Haber

Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur 2021

Değişen dünyada değişmeyen tek şey değişmenin kendisidir. Bu sözden de anlaşıldığı gibi günden güne sistem değişmektedir. Peki şuan beden eğitimi öğretmeni olmak için nelere gerekiyor. Beden Eğitimi Öğretmeni nasıl olunur ? Yeni sistemde Beden Eğitimi Öğretmeni nasıl olunur ?

Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni olunur sorunun cevabına bakmadan önce neden Beden Eğitimi Öğretmeni olalım sorusuna cevap verelim.

Bir kere en eğlenceli ders ( öznel bir yargıdır kişiden kişiye değişir ) beden eğitimi dersidir. Öğrenciler sabırsızlıkla beden eğitimi dersini beklerler. Öğrencilerin en sevdiği dersler arasında en ön sıralarda ( hatta birçok öğrenci için 1. sıra ) yer alır. Öğrencinin dersi sevmesi beraberinde öğretmeni de sevdiriyor. Eğer sporcuysanız veya sporu seviyorsanız gerek öğrenciler, gerek ders gerekse sporcu olmanızdan dolayı sizin en mutlu olacağınız yer beden eğitimi öğretmenliğidir. Neden Beden Eğitimi öğretmeni olmalıyım konusunu başka bir yazımızda uzun uzun anlatırız. Şimdi nasıl Beden eğitimi öğretmeni olunur sorusunu 6 adımda cevaplayalım.

Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur ?

1: Beden Eğitimi Öğretmeni olmanız için öncelikle herhangi bir liseden mezun olup TYT sınavına girmeniz ve bu sınavdan da baraj puanı geçmeniz gerekmektedir. ( Genelde tyt  barajı 150-200 arasıdır fakat üniversiteler arası farklılıklar olabilmektedir. )

2: Üniversitelerin yetenek sınavlarına girip beden eğitimi ile ilgili bölümleri kazanmanız gerekmektedir. Öğretmenlik bölümünü kazanmanız halinde zaten problem yoktur. Fakat öğretmenlik bölümü değil de antrenörlük gibi  diğer diğer Besyo ve Spor Bilimleri bölümlerden birini kazanmışsanız öğretmen olabilmek için gerekli olan formasyon veya yeni çıkacak sistemde tezsiz yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.

3: Üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS ( kamu personeli seçme sınavı ) sınavına girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz sınavdan da ortalama olarak 75 üzeri puan almanız gerekmektedir. ( Bu puan temsilidir seneden her sene farklılık göstermektedir. )

4: Kpss sınavından sonra MEB in kaç beden eğitimi öğretmeni alacağını duyurmasını bekleyeceksiniz. Ve Beden Eğitimine verilen kontenjan içerisinden verilen kontenjanın 3 katı sıralamaya girmeniz gerekecektir. Mesela 1000 öğretmen alınacak olsun. siz eğer kpss puan sıralamasında ilk 3000 e girebilirseniz sözlü mülakata girmeye hak kazanmış oluyorsunuz.

5: Sözlü mülakata girdikten sonra sözlü mülakattan 60 ve üzeri puan alabilirseniz tercih yapma hakkı kazanıyorsunuz. Tabi tercihte öncelik mülakat puanıdır. Mülakat puanın eşitlik olması durumunda kpss puanına bakılacaktır.

6: Sonuç : TYT girdiniz, besyo kazandınız, mezun oldunuz , kpss girdiniz, kontenjanın 3 katı kadar sıralamaya girdiniz, mülakata girdiniz ve 60 üzeri puan aldınız (atanmak için daha fazlası gerekir bu sadece tercih için gereken taban puan), tercih yaptınız, atandınız. HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

Beden Eğitimi Öğretmeni olmak zor mudur ?

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ NE KADAR MAAŞ ALIR HABERİMİZ 

Evet oldukça zordur ama hayallerinizden vazgeçmediğiniz sürece yapamayacağınız bir şey yoktur. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Bahar dedi ki:

  Antrenorluk okuyorum mezun olunca ogretmen olma şansım var beden eğitimi öğ olmak istiyorum formasyon kaldırıldı kpps yuksek yapsam olma şansım varmı

  1. remzi dedi ki:

   evet özellikle 2023 ten sonrası için eğer bir besyo bölümü okuyorsan ve öğretmenlik yapmak istiyorsan kpss girip atanma puanı alman gerekir aldığın taktide devlet tarafından 1 yılık süreyle formasyon veriiyor bu bir yılık süreçte devlet tarafından bir bölgede staj olarak çalışacaksın tabi staj yaparken bile normal öğretmen maaşı alyorsun bu bir yıllık süreçten sonra kadrolu olarak işe başlıyorsun

 2. Sinan dedi ki:

  Kpss nin hangi alanına girmemiz gerekiyor p1-2-3 gibi şeyler gördüm a-b diye grup varmış bir sürü şeyler var aga napıcaz

 3. Seçkin dedi ki:

  Kaç yaşına kadar beden eğitimi öğretmeni olabiliriz

 4. Birkan dedi ki:

  Merhaba kısmi renk körlüğü besyo veya spor yöneticiliği okumaya engel mi ?

 5. Alihan dedi ki:

  Ben dil bolumundeyim.Dil bolumunden beden egitimi ogretmeni olunur mu?

 6. SEMA BAHAR dedi ki:

  Merhabalar ben MTAL öğrencisiyim ama ilçe ikinciliğim var bu bir şey değiştirir mi

 7. Eren dedi ki:

  Oncellikle selamun aleykum ben meslek lisesi cikisigim hayalim beden eğetim ogretmenligi ama herhangi bi spor dalim yok olablrmiyim

  1. Recep dedi ki:

   Yok kardesim yetenek sınavında parkura gireceksin onun için kosunun kuvettinin iyi olması yeter

 8. Gulsah dedi ki:

  18 yaşındayken hazırlanmıştım olmadı şimdi 34 yaşındayım hala bir şansım olabilir mi?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   tabi neden olmasın?

   1. Bşk dedi ki:

    Antrenorluk okuyorum mezun olunca ogretmen olma şansım var mı formasyon kaldırıldı bılgı verırmısınız

 9. Anonim dedi ki:

  Mrb ben bobrek nakli oldum acaba bana saglik raporu verirler mi beden egitimi ogretmeni olmam icin

 10. Seda dedi ki:

  Tyt planlarında yerlestrmedeki y-tyt puani ile mi alınıyor acaba yada sadece tyt mi bilgisi olan

  1. sevim dedi ki:

   Büyük ihtimalle birsey olmaz

 11. Aslı dedi ki:

  Besyoda yaş sınırı var mı 23 yaşındayım başvuru yapabiliyor muyum?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Besyoda yaş sınırı yok. İstediğiniz yaşta başvuru yapabilirsiniz.

 12. sultan dedi ki:

  Meraba Ben ygs den 170 aldim beden egitimi ögretmenligi okuyabilirmiyim üniversiteye gidebilirmiyim aceba

  1. Anonim dedi ki:

   Okuyabilirsiniz.

   1. Anonim dedi ki:

    144 aldm spora gtmeme gerk varmı

   2. Esra dedi ki:

    Sınavdan sonra spora gitmemize gerek var mı

BİR YORUM YAZ