Besyo Haber

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır ?

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır ?

Beden eğitimi öğretmeni maaşları ne kadar? Beden eğitimi öğretmeni ne kadar maaş alır? Beden eğitimi maaşı, beden eğitimi ve spor öğretmeni ne kadar maaş alır?

Beden eğitimi öğretmeni özel ve kamu okullarında müfredatta bulunan Beden eğitimi ve spor derslerine giren, spor kültürünün oluşmasını sağlayan, öğrencilere sportif faaliyetler ve etkinlikler yaptıran en az lisans düzeyinde mezuniyeti bulunan öğretmendir. Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyen bir çok aday beden eğitimi öğretmeni maaşını sormaktadır. Beden eğitimi öğretmeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabını tabloda inceleyebilirsiniz.

2022 yılında bir beden eğitimi öğretmeni ortalama olarak 7100 TL almaktadır. Bu maaşa ek ders ücreti dahil değildir. Ayrıca sendikalı öğretmenler 3 ay da bir 480 TL civarında ödeme almaktadır. Özel eğitim kurumlardan çalışan beden eğitimi öğretmenleri ise en az 4250TL maaş almaktadır.

2022 YILINDA BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİN NE KADAR MAAŞ ALIR?

KIDEM AYLIK MAAŞ AİLE YARDIMI 1 ÇOCUK YARDIMI HAZIRLIK NÖBET GÖREVİ TOPLAM 
8 YIL 7400 TL 521 TL 115 TL 108 TL 324 TL 8468 TL
2 YIL 7100 TL 521 TL 115 TL 72 TL 276 TL 8084 TL

*EVLİ BİR ÇOCUĞU OLUP EŞİ ÇALIŞMAYAN HAFTALIK 15 SAAT DERSE GİREN BİR ÖĞRETMEN İÇİNDİR. BES kesintisi dahil edilmemiştir. Yabancı dil tazminatı dahil edilmemiştir. 3 ayda bir sendikalı öğretmenlerin aldığı 480 TL lik ödeme dahil edilmemiştir. Aile yardımı ve çocuk yardımı maaş ile birlikte ödenirken hazırlık, nöbet görevi ve varsa kulüp veya sınıf rehber öğretmenliği ödemeleri ek ders ile birlikte ödenir.

Göreve yeni başlayan bir beden eğitimi öğretmeninin maaşı yaklaşık 5000 civarında maaş almaktadır. Fakat bu maaş öğretmenin aldığı ham maaştır. Bu ham maaş her ayın 15’inde öğretmenlerin maaş hesaplarına yatar. Evliyseniz ve eşiniz çalışmıyorsa buna ilave olarak yaklaşık 350-400 tl de aile yardımı alırsınız.

Bunun yanı sıra öğretmenlerin  ek ders ücretleri vardır. Ek ders ücretini şöyle ifade edebiliriz. Bir öğretmenin haftada 15 saat dersin üzerinde girdiği her ders için aldığı ek ücrettir. Ek ders ücreti yaklaşık 19-20 tl dir. Ek ders ücretleri ise okullar açık olduğunda hak edilebiliyor. Yani yaz aylarında okulların kapalı olduğu zamanlarda öğretmenler ek ders ücreti alamamaktadır. 

25 saat dersi olan bir beden eğitimi öğretmeni ne kadar ek ders alır ?

Ortalama haftalık 25 saat dersi olan bir öğretmenin 15 saat dersi maaş karşılığıdır. Bu durumda ek ders olarak 10 saat kalmaktadır. Bu 10 saate haftalık 3 saat nöbet ücreti ödenmektedir. Ayrıca okulda sınıfınız veya kulübünüz varsa 2 saat da onun için ödenir. Ayrıca fiilen derse girdiğiniz her 10 saat ders için 1 saat hazırlık ödeneği verilir. Bu durumda haftalık 25 saat dersi olan bir öğretmen ek olarak :

10 saat ders – 3 saat nöbet – 2 saat kulüp veya sınıf – 2 saat hazırlık ödeneği = haftalık 17 saat ek ders ücreti alır. Buda aylık 68 saat ek ders yapar.1 saatlik Ek ders ücretini ortalama 27.00 tl sayarsak bir öğretmen yaklaşık aylık  1836 tl ek ders ücreti alırlar. ( bir öğretmen haftada en fazla 30 saat derse girebilir 30 üzerine ek ders ödenmez tabi meslek liseleri istisnadır )

Sonuç olarak haftalık 25 saat dersi olan bir öğretmen aylık 9236 TL civarında maaş alır.

Maaşı arttırmanın yolları var mıdır?

Bir öğretmen haftada 30 saate kadar derse girebilmektedir. Fakat egzersiz ve kurslarla bunu 40 kadar çıkarabilir. Egzersiz ücretleri ek ders ücreti ile aynı olmakla beraber kurs ücretleri ek ders ücretinin 2 katıdır. Yani bir ek ders ücreti 27 tl ise kurs ücreti 54 tl dir. Fakat son güncelleme ile beden eğitimi dersinden DYK kursu açılamamaktadır.

Buradaki hesaplamalar tüm öğretmenler için geçerli olmayıp ortalama bir hesap yapılmıştır. Bulunduğunuz okuldaki ders sayısı açtığınız kurs ve egzersiz sayısına göre bu değerler değişebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. H.Mustafa NAR dedi ki:

  Yalan yanlış haberler yapmayım.4yıllık kadrolu beden eğt. öğretmenim geçen ay aldığım maaş 6490 tl.ek dersim de yok.

  1. Besyo Haber dedi ki:

   BES kesintiniz veya başka bir iş vardır. En net bilgiyi idarecinizden alabilirsiniz. Siz öyle alıyorsunuz diye yalan yanlış haber olmuş olmuyor. 15 saat derse girip hiç ek dersi olmayan bir öğretmenin haftalık 2 saat kulüp veya sınıf rehber öğretmenliği + 3 saat haftalık nöbet + her 10 saat için verilen hazırlıktan +1 saat ek dersi vardır. Bu da haftalık 6 saat aylık ortalama 24 saat ek ders yapar. Eş ve çocuk durumuna göre de ayrıca ödeme alırsınız. Lütfen önce araştırın.

 2. Can dereli dedi ki:

  Bırakın bu işleri kaç kişi işini doğru yapıyor ogretmenlerden
  Diğer işlerle karıştırmayın öğretmenler yeni nesli inşaa ediyorlar ama.nerde öğretmen örnek olacak ay sonu maaş yatsın ne kadar alicam.bu ay ek ders yattimi yatmadimi
  Ulan ben beden eğitimi öğretmenliğini bitirdim diğer.branslarda dahil önce eğitim arkadaslar önceden erkekler kufrederdi ayiplardik kizardik şuan kizlar daha beter nerde bu eğitim veren öğretmenler zaten öğretim yokta
  Birbirimizi kandırmayalım burda boş lafa gerek yok atama.isteyen okudum maaşımı alayım derdinde 4 sene okudunuz okudum valla kusura bakmayın essegi bağlasan 5 senede bitirir kendimizi nimetten sanmayalim
  En iyi en değerli öğretmen branş ayırt etmiyorum
  Güzel ahlak saygı sevgiyi öğrencisine ogretendir. Tabii kendinde varsa öğretmen güzel nesiller yetistirmeli yoksa matematik öğreniliyor Türkçede taklayida ogretirsin beden ogretmenlerim..
  Ama saygı nerde sevgi nerde yok her.yerde küfür kavga saygısızlık diz boyu
  Sonra.uzaktan eğitim.verdik yakından ne verdiniz ki uzaktan vereceksiniz
  KANDİRMAYALİM KENDİMİZİ

 3. filozof genç dedi ki:

  beden hocası olma kolay değildir

  1. CANAN dedi ki:

   Ne anlatıyorsun kardeş sen ??

 4. Abbas dedi ki:

  Matematik, fizik, kimya gibi derslerin öğretmenleri ile beden eğitimi öğretmenlerinin aldığı maaşın aynı olmasına hatta ek ders ve kurs ücretleriyle beden eğitimi öğretmenlerinin daha fazla kazanmasına isyan eden vizyonsuzca yorumlar olmuş her zamanki gibi. Teknik olarak beden hocaları yan gelip yatıyor sanıyorsunuz fakat okulda kavga vb. olaylar olduğu zaman müdahale eden hep beden öğretmenleri olur öğrencileri insan yerine koyan da genelde onlar olur, okulda en çok güvenilen insan yine beden hocası olur ve sizin gibi insanlar olduğu sürece de gelecek nesiller ne ahlaki ne de sportif açıdan gelişebilecek.

 5. Acılı Çiğköfte dedi ki:

  Beden Eğitimi candır gerisi heyecan 🙂 ama bunlar kadrolu öğretmene göre hazırlanmıştır. Ayrıca beden eğitimi dersi İmam Hatiplerde 5. Sınıflar hariç diğer sınıflarda 1 saattir. Yan gel yat yapanda var aldığı paranın hakkını veren beden eğitimi öğretmenlerine var. Bu diğer branşlar içinde öyle. Eğitim sistemi baştan bozuk.

 6. Onmaz dedi ki:

  Yorumlar ne kadar boş. Mesleki seçim ve yönelimde kimse kimsenin kafasına silah dayamıyor. İşçi sınıfının güvencesini devlet almıyor diye öğretmenin hakları da mı iptal edilsin? Zihniyetinin öyle bozuk ki. Sizin gibi insanların düzelmesi ve yetişmemesi için öğretmenler biraz daha savaşmalı gerçekten.

 7. Selçuks dedi ki:

  Korona zamanı evde yatıp da bu maaşı alan hiçbir emeği olmayan sevgili öğretmenler sizce bu para helalmi .Elinizi vicdanımıza koyun. Fabrikada işçi haftada 45 saate yakın çalısıyor aylığı 2350 TL .. o da zamanında alabilirse. Şimdi daha iyi anlıyorum atamaları yapılıp da ilk zıplamaları nedendir.

  1. Sercan dedi ki:

   Bu nasıl bir yorum böyle. Nasıl öğretmen olunuyor zannediyorsunuz. Emek vermeyen bilemez. Fabrikadaki işçinin şuan fazlaca verdiği emeği öğretmen zamanında eğitimini alırken veriyor. Ayrıca fabrikada çalışan işçinin de kendi seçimi bu hayat okuldaki öğretmenin de.

   1. Serap dedi ki:

    Bir öğretmen olarak söylüyorum; evden her gün en az 6-7 saat çalıştık, her gün EBA dan veya ZOOM dan ders anlattık ve konuyla ilgili ödev verdik. Verdiğimiz ödevleri kontrol ettik ve hataları düzeltmek için doğru cevapları video çekimlerle anlattık, velileri telefonla bilgilendirdik, öğrencilerin motivasyonunu canlı tutmak için oyunlar, müzikler, yarışmalar, slaytlar hazırladık . Saate bakmaksızın veli telefonlarına , sıkılan ödev yapmamak için nazlanan öğrencilerin telefonlarına cevap verdik, ZOOM dan toplantılar yaptık, idareyle iletişimde kaldık, resmi yazıları takip ettik ve bunların hepsini uzaktan gerçekleştirmek okulda çalışmaktan daha zordu.Ayrıca bu mesleği yapabilmek için yıllarca okuduk, hala okuyoruz ve araştırıyoruz. Yani çokça emek , özveri, fedakarlık ve sevgi isteyen bu mesleğe baş koymak, başkasının çocuklarını bağrına basıp içinden gelerek onlara “kuzum” demek o kadar güzel ki işte “atanınca zıplayan öğretmenler” dediğiniz melekler para için değil, bu maneviyata eriştiği için zıplıyor .Bizim için para en sonda gelir biz elimizdeki son parayla çocuğa kantinden tost alıp,, eve yürüyerek dönecek kadar bu mesleği severiz bu böyle bilinsin…

    1. ttufan dedi ki:

     Beden eğitimi spor yüksek okulu, spor yöneticiliği bölümünden formasyonumu alarak mezun oluyorum bu sene. 4 senenin sonunda ilk kez ‘beden eğitimi öğretmeni ne kadar maaş alıyor acaba?’ Sorusu biraz önce aklıma geldi. Gezinirken bu sayfayı ve yorumunuzu gördüm. Saçma sapan yorumları saymıyorum, yorumunuz gerçekten gözlerimi doldurdu. Beni çok etkiledi. Bölümü kazandığımdan bugüne kadar geçen süre zarfında aklımda olan tek şey vatanına, milletine hayırlı ve yararlı bireyler yetiştirmek; yalnızca zihnen değil bedenen de Sağlıklı bir neslin yetişebilmesine elimden geldiğince katkıda bulunabilmekti. Okulumu kazandığımdan beri BESYO ve beden eğitimi ile ilgili birçok sayfa, forum vesaire gezdim fakat ilk kez böyle bir yorum gördüm. Ve branş ayırt etmeden Bir kez daha, iyi ki öğretmen olacağım, diyorum kendi kendime. Çok teşekkür ederim. KPSS’ye 82 gün kaldı, önümde bitmek için Bekleyen kitaplarıma bu yorumunuzdan sonra daha bir hırsla ve istekle yükleneceğim. Allah nasip eder de bu sene atanabilirsem, bu yorumunuz katkısı da büyük olacaktır. Teşekkür ederim..

    2. İlknur dedi ki:

     Sen aptal misin ogretmen kendi mi istiyo ne yapsin is yoksa helal miymis tabi ki helal annesinin ak sütü gibi helal para cunku o keyfi degil mecburen calismiyo okullar kapali zamaninda da cok okudu

    3. Yılmaz dedi ki:

     Vay be hocam ellerinize sağlık yalnız kafam çok karışık 10 sınıfım besyo istiyorm,ukuk istiyom,sağlık istiyom ama sistem çok yanlış ev ortamı çok sıkıyor beni evde herkes birbiriyle kavga ediyor artık açılsın okulumuz resmen okuldan sogutturddulr biziiiiiii

   2. Cabbar dedi ki:

    ne alakası var durumu olup olmayan var. Doğuda 8 çocuk doğurupta çocuklarını okutmayan var batıdada var. herkesin maddi durumu iyimi sanıyorsunuz. Öğretmenler bedava para alıyor yazın 2 ay tatil daha ne ıstıyorsunuz merak ettim ???

    1. hüseyin dedi ki:

     Bilinçsiz çoğalmayacak aile planlamasını doğru yapacak o zaman.zamanında imkanı vardır veya kendisi imkan yaratmıştır okumuştur emek vermiştir öğretmen olmuştur,bu insanlar kendileri talep etmiyorlar devlet tarafından bahşedilen maaşlardır,analarının ak sütü gibi helaldir

 8. Birtan dedi ki:

  Maalesef fizikçi matematik çi yada rahathazırol topoynatan istiklal marşı nda götdüğümü z tipler aynımaaş ı alır ama ekders 3000 bedenci alır.. matrmatıkçı 1250alır fizikçi 850..rızkı veren kim iyidüşün..!! Yadaherşey yalannnnn

  1. Buket dedi ki:

   Bu yorumu yazan kişi umarım öğretmen değildir. Eğer bir eğitimci iseniz, başka branş öğretmenlerini eleştirmekten önce kendi mesleki yeterliliğinizi sağlamanızı öneririm. Yapılan imla hatalarından ve anlatım bozukluğundan dolayı dehşete düştüm.

   1. Atakan dedi ki:

    konu hakkında en ufak bir fikrin bile olmadan böyle saçma sapan argümanlarla yorum yapmak nasıl bir karaktersizlik ürünü acaba. o ilkokulda terk ettiğin okul var ya. git onu bitir 16 yıl okul oku sonra kpss yi kazan ondan sonra gel buraya yorum yaz.

 9. savcı dedi ki:

  Bune ya bu ne maşı

 10. Anonim dedi ki:

  Param miktarını biraz daha arttırsanız daha iyi olabilir

  1. Ceren dedi ki:

   Hani maaslar bu kadar okey ama bunun branslari degisiyomu yoksa tek maas her brans icin gecerlimi

BİR YORUM YAZ