Besyo Haber

KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor?

KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak ? Kimlere KYK yurdu çıkar ? KYK yurtları için besyocular ne zaman başvuru yapacaklar ? KYK Yurdu çıkan öğrenciler neye göre belirleniyor ?

KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor?

KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak ? Kimlere KYK yurdu çıkar ? KYK yurtları için besyocular ne zaman başvuru yapacaklar ? KYK Yurdu çıkan öğrenciler neye göre belirleniyor ? KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor?

KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor ?

Öncelikle Üniversite kazanan tüm adayların ilk sorunu olan konaklama sorununu çözmek için var olan en büyük ve en uygun yöntem KYK yurtlarıdır. KYK yutlarının başvuruları genelde ÖSYS tercihlerinin sonuçlarının açıklanmasından başlar. Fakat Yetenek Sınavı ile üniversite kazanan BESYOCU lar için tarih farklıdır. Yetenek sınavı ile kazanan besyocuların yurt başvuruları eylül ayının ortalarında başlar. Bu durum bir takım sorunlara neden olsa da bu sistem yıllardır bu şekilde yürümektedir.

KYK YURTLARI KİMLERE ÇIKAR ?

KYK yurtları ön lisans-lisans-yüksek lisans-doktora öğrencilerine çıkar. Başvuru tarihlerinde başvurusunu yapan adaylar içerisinde belli puanlama yöntemleri ile başvuru yapan adaylara puanlar verilir. Uzaklık, Maddi durum mal varlığı vs gibi durumlar yurt konusunda etkileyici faktörlerdir. Bazı öğrenciler başvuru esnasında yanıltıcı bilgiler vermektedir. Fakat bu daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Çünkü bu ortaya çıktığında hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.

Şehit – gazi çocukları ve anne babası olmayan, milli sporcular, anne veya babası KYK da çalışan veya emekli olan, geçiçi veya gönüllü köy korucularının çocukları olan öğrencilere yurt yerleştirmelerinde öncelik verilmektedir. 

KYK YURTLARI NEYE GÖRE ÇIKIYOR ?

KYK yurtları için eğer bir önceliğiniz varsa önceliğinize göre doğrudan yerleştirme yapılır. Milli Sporcu, şehit- gazi çocuğu vs.

Önceliğiniz yoksa belirlenen bazı kriterlere göre yurtlara yerleştirme yapılmaktadır. Bu kriterler arasında öne önemli olanlar anne babanın sağlığı, iş durumu, maddi durumu, mal varlığı vs. Bunların yanı sıra kardeş sayınız kardeşlerinizin öğrenim durumları da yurt çıkmasında önemli hususlardan bazılarıdır.

2019 BESYO TABAN PUANLARI

Ailenin uzaklığı da yurt çıkmasında etkilidir. Örneğin Adana’da okuyacak olan eşit koşullardaki iki öğrencinin birisinin Mersinden diğerinin Ağrıdan geldiğini varsayarsak Ağrı’dan gelen öğrencinin yurtda yerleşmesi daha öncelikli olacaktır. Fakat sadece bir maddeye göre değerlendirme yapılmamaktadır. Tüm şartlar genel olarak değerlendirilir ve ona göre puanlama yapıldıktan sonra yurt kontenjanı kadar kişi yurda yerleştirilir. Kalanlar ise yedek olarak beklemeye alınır.

Asil olarak yurda yerleştirilen adaylardan kayıt yapmayan olursa veya çeşitli sebeplerden ötürü yurttan ayrılırsa yedekte bekleyen öğrencilere sıra gelmektedir.

Yedeklere sıra gelmesi bazen bir bir-iki günü bulurken bazen ise aylar sürmektedir. Bu yurda yerleştirilen öğrencilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Genelde ilk sıralarda olan adaylar hemen yerleşirler. Çünkü bazı adaylar yurtlara kayıt yaptırmıyor bazıları ise hemen ev arkadaşı bulup eve çıkabiliyorlar.

Yurt çıksın çıkmasın bugüne kadar dışarıda kalan öğrenci görmedik. Özel yurtlar, devlet yurtları, kiralık evler, eş dost ahbap derken herkes bir şekilde konaklama sorununu çözüyor. Çözene kadar yaşanan sıkıntılar cabası tabi.

Üniversite kazanan tüm adayları tebrik eder eğitim öğretim hayatları boyunca başarılı olmalarını dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. gamze işbilen dedi ki:

  bencede bu kyk da çalışan yada emeklilerin öncelik sırası çok saçma onlar parası ile çalışan ınsanlar herkes gibi haddini bilip sıra beklemesi lazım Sayın Cumhurbaşkanım lütfen konuya bir el atın adaletsizliği giderin saygılar

 2. bahadır gündoğan dedi ki:

  anlamak istemediğim bir konu kyk da çalışan yada emekli insanların özelliği neyde onların çocukları öncelikli.yoksa onlar yurtlara ortak mı

 3. Berivan dedi ki:

  İzmir’de yasiyorum Birnova’da degilim ama Ege üniversitesinde okursam bana KYK yurdu çıkar mı?Belediye sınırları dışında diyor burada İlçe Belediye mi İl Belediye mi?

 4. Anonim dedi ki:

  Benim babam emekli koy koruyucusu bana çıkma ihtimali var mi

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Birçok kriter var yanlızca bu kritere göre değerlendrme yapmak çok zor.

 5. Anonim dedi ki:

  Bursa dan Konya ya gidiyorum kaç saatlik yol
  Bizim de mal varlığımız yok nen de 393. Yedekteyim.

 6. serife dedi ki:

  benimde babam yok 348inci yedeklerdeyim gelme ihtimali dusuk oncelikli guya ben anlamadım bu işten bisey

 7. Anonim dedi ki:

  Jsjdjdjdjdjdjdj

 8. Bünyamin dedi ki:

  Benim anlamadığım konu benim adıma hiçbişey olmamasına rağmen çocuğuma 457 yedek çıkıyor adalet bunun neresinde yukarida yazilan sartlari tutuyor madi durumum askeri ucretle calismaktayim nasil oluyorda yedek cikiyor

  1. Öğrenci dedi ki:

   Katılıyorum ben de burslu öğrenciyim ama yedeklerdeyim kredi alan arkadaşlarım direk yerleşti

  2. Fatma dedi ki:

   Bende 208.yedekteyim.Adiyamandan rizeye 900 km 17 saat yol var bana bile cikmadi.Gercekten cok sacma bi sistem.Arkadasima cikti ayni uni bana cikmadi

BİR YORUM YAZ