Besyo Haber

KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor?

KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak ? Kimlere KYK yurdu çıkar ? KYK yurtları için besyocular ne zaman başvuru yapacaklar ? KYK Yurdu çıkan öğrenciler neye göre belirleniyor ?

KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor?

KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak ? Kimlere KYK yurdu çıkar ? KYK yurtları için besyocular ne zaman başvuru yapacaklar ? KYK Yurdu çıkan öğrenciler neye göre belirleniyor ? KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor?

KYK Yurdu Kimlere Çıkar ? KYK Yurdu Neye Göre Çıkıyor ?

Öncelikle Üniversite kazanan tüm adayların ilk sorunu olan konaklama sorununu çözmek için var olan en büyük ve en uygun yöntem KYK yurtlarıdır. KYK yutlarının başvuruları genelde ÖSYS tercihlerinin sonuçlarının açıklanmasından başlar. Fakat Yetenek Sınavı ile üniversite kazanan BESYOCU lar için tarih farklıdır. Yetenek sınavı ile kazanan besyocuların yurt başvuruları eylül ayının ortalarında başlar. Bu durum bir takım sorunlara neden olsa da bu sistem yıllardır bu şekilde yürümektedir.

KYK YURTLARI KİMLERE ÇIKAR ?

KYK yurtları ön lisans-lisans-yüksek lisans-doktora öğrencilerine çıkar. Başvuru tarihlerinde başvurusunu yapan adaylar içerisinde belli puanlama yöntemleri ile başvuru yapan adaylara puanlar verilir. Uzaklık, Maddi durum mal varlığı vs gibi durumlar yurt konusunda etkileyici faktörlerdir. Bazı öğrenciler başvuru esnasında yanıltıcı bilgiler vermektedir. Fakat bu daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Çünkü bu ortaya çıktığında hakkınızda yasal işlem başlatılabilir.

Şehit – gazi çocukları ve anne babası olmayan, milli sporcular, anne veya babası KYK da çalışan veya emekli olan, geçiçi veya gönüllü köy korucularının çocukları olan öğrencilere yurt yerleştirmelerinde öncelik verilmektedir. 

KYK YURTLARI NEYE GÖRE ÇIKIYOR ?

KYK yurtları için eğer bir önceliğiniz varsa önceliğinize göre doğrudan yerleştirme yapılır. Milli Sporcu, şehit- gazi çocuğu vs.

Önceliğiniz yoksa belirlenen bazı kriterlere göre yurtlara yerleştirme yapılmaktadır. Bu kriterler arasında öne önemli olanlar anne babanın sağlığı, iş durumu, maddi durumu, mal varlığı vs. Bunların yanı sıra kardeş sayınız kardeşlerinizin öğrenim durumları da yurt çıkmasında önemli hususlardan bazılarıdır.

Ailenin uzaklığı da yurt çıkmasında etkilidir. Örneğin Adana’da okuyacak olan eşit koşullardaki iki öğrencinin birisinin Mersinden diğerinin Ağrıdan geldiğini varsayarsak Ağrı’dan gelen öğrencinin yurtda yerleşmesi daha öncelikli olacaktır. Fakat sadece bir maddeye göre değerlendirme yapılmamaktadır. Tüm şartlar genel olarak değerlendirilir ve ona göre puanlama yapıldıktan sonra yurt kontenjanı kadar kişi yurda yerleştirilir. Kalanlar ise yedek olarak beklemeye alınır.

Asil olarak yurda yerleştirilen adaylardan kayıt yapmayan olursa veya çeşitli sebeplerden ötürü yurttan ayrılırsa yedekte bekleyen öğrencilere sıra gelmektedir.

Yedeklere sıra gelmesi bazen bir bir-iki günü bulurken bazen ise aylar sürmektedir. Bu yurda yerleştirilen öğrencilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Genelde ilk sıralarda olan adaylar hemen yerleşirler. Çünkü bazı adaylar yurtlara kayıt yaptırmıyor bazıları ise hemen ev arkadaşı bulup eve çıkabiliyorlar.

Yurt çıksın çıkmasın bugüne kadar dışarıda kalan öğrenci görmedik. Özel yurtlar, devlet yurtları, kiralık evler, eş dost ahbap derken herkes bir şekilde konaklama sorununu çözüyor. Çözene kadar yaşanan sıkıntılar cabası tabi.

Üniversite kazanan tüm adayları tebrik eder eğitim öğretim hayatları boyunca başarılı olmalarını dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 56 YORUM
 1. Zamin Qurbanov dedi ki:

  Selam. Ben Azerbaycan’lıyım Türkiye’de üniversite kazana bilirsem kyk yurtlarında kalma imkanım varmı? ( Türkiye vatandaşlığım yok! Babam Gazi!)

 2. beyza dedi ki:

  5 kardeşiz benimle birlikte kız kardeşim de bu yıl üniye başlayacak babam emekli asgari ücret alıyor okullar açık olmadığı için servisçilik de yapamıyor ikimize de kyk çıkma şansı var mı

  1. Mısra dedi ki:

   Ücretli bir üniversiteye gidip KYK yurduna başvuru yapılabilir mi

 3. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar ben üniversite ye gidecem bu sene ve yeni işe başladım sigortalı ve asgari ücret bir müddet devam ettikten sonra çıkarsam KYK yurdu çıkmama gibi bir durumu olur mu ?

 4. Newpeople dedi ki:

  Aile ortalama gelirimiz 3000-3500 tl seneye Üniversitesiye gidecez inşllh annem ev hanımı babam çiftçi sigorta yok abim de seneye öğretmen olarak atanacak, ayrıca bnle beraber üniye gidecek ikizim var sizce kyk ve burs çıkarmı???

 5. Büşra dedi ki:

  Ben milli sporcu tercihlerinden yararlandım ve yurtta kalmak istiyorum yanlız bu konuyla ilgili hiçbir bilgilendirme olmadı alınmama durumu söz konusu mudur acaba

 6. Hilal🎈 dedi ki:

  Ben yatay gecişle universiteme geldim.Geldiğin üniversiteden memnun değilim diye kaydımı eski üniversiteme almayı düşünüyorum.Lakin yurdumuzda 6 kisilik yatay geçiş icin konterjan var.Yatay geçişle gelip misafir öğrenci olarakta kalan 6 kişi bulunmakta.Babamın üstünde hicbir sey yok,evimiz kira.Maaşı,sigortası falan da yok.Sizce ben kaydımı silip döndüm diye bana yatay geçiş,ek tercihler icin açılan konterjanda yurt çıkar mı yoksa diğerlerini mi alırlar?

 7. seda dedi ki:

  merabalar ayda sadece 15 gün sigortam yatıyor, maaşımda asgari ücret değil ve çıkışımı işyeriden yaptırdım ama gelecek ay sisteme düşecek bana kyk yuırdu çıkar mı?

 8. Erol Saygılı dedi ki:

  Kızım ADÜ diş hekimliği kazandı izmir den gelicez eşim 4.evre onkoloji rahim kanseri tedavisi alıyor ben eşim için işimden ayrıldım eşimin 2000 tl emeklisi var evim arabam bir miktar beni idare edecek birikintim var eylül 27 de buyük olasılıkla sağlık kurulundan %80 engelli raporu çıkacak kızım yedek 92 de şuan okullar haftaya açılıyor mecburen özel yurda kayıt yapacak bize sıra gelir mi yada KYK ne zaman çikar…

 9. Selin dedi ki:

  Yedekte 98. Sıradayım ne kadar süre içinde çıkar acaba çıkmazsa gidemeyeceğim

 10. Hilal dedi ki:

  Eskişehirde açıkta kalanı görmedim herkes yerleşiyor 🙂

 11. öğrenci5 dedi ki:

  bizde iki kardeşiz ablam kıbrısta kykda kalıyor üstümüze mal varlığı yok annem sigortasız 1000tllik bir işte çalışıyor babamın aylık geliri 2.500tl civarında ayrılar manisanın bi ilçesinden izmire gidicem ablamda kaldığı için bana kyk çıkar mı ?

 12. esra dedi ki:

  ne evimiz var ne arabamız ne de tarlamız babamın aylık 2000 tl annemin 1400 tl geliri var ve bankaya borcumuz var. 977. yedekteyim neye göre inceleyip alıyorlar bilmiyorum tamamen şans işi bunlar(torpil)

  1. Besyo Haber dedi ki:

   demekki sizden daha kötü olduğunu beyan eden kişiler var.

 13. Mine dedi ki:

  Üniversite son siniz öğrencisiyiz babamin %91 engelli raporu var yedek 37 deyim acaba ben üniversiteye yeni başlayanlar arasında miyim yoksa baska kontenjan mi açıyorlar ara sınıflara

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Yedek 37 ye kısa sürede sıra gelir.

 14. Yasin dedi ki:

  Babamın geliri aylık 1575 tl bağkur emeklisi 5 dönum tarlamız var, kardeşim okuyor, bunun dışında başka gelirimiz yok yedeklerde de 13. sıradayım sizce yurt çıkar mı?

  1. Aa dedi ki:

   Kısa sürede cikar

 15. Arıkan dedi ki:

  Babamım 2500 max geliri var üstüne arazisi yok ama annemde 100 dönüm arazi var annem ev hanımı Denizliden Burdur a okumaya gideceğim sizce çıkar mı.

 16. Anonim dedi ki:

  Babam serbest işçi sigortasi da yok 1800 aliyoruz ve adina bisey yok annem ev hanımı beş kardeşiz bana yurt cikarmi bi de izmirde yasiyorum canakkalede okuyacağım

 17. öğrenci dedi ki:

  Ben bu sene üniversite ye gideceğim kyk yurduna başvurdum babam 3000 e yakın maaş alıyor annem ev hanımı ve başka gelirimiz yok babamın üstüne kendi evimiz var bir de köydeki evimiz başka bir mal varlığımız da yok sizce çıkar mı ? (Bursa’nın bir ilçesinde oturuyoruz üni için Eskişehir’e gideceğim.)

  1. selincik dedi ki:

   yuh bir sürü eviniz varzenginsin bir de gelmiş soruyorsun yurtta kalabilir miyim diye gidin ödeyin özel yurt parasını

   1. Mustafa Soylu dedi ki:

    Bumu zenginlik? Ülkede fakirlik sınırı 8000’lerde… Köydeki bir ev ile normal şehirde bir evleri var babasının 3000 lira maaşı var diye zengin mi oluyor arkadaş ki zengin olsada sanane ? Kyk’de kimse daha iyi bir yerde kalmak varken istemez herhalde değil mi? “yuh” demişsin dağdan indir herhalde? Kyk yurtları’nın seviyesini sen ve senin gibi seviyesizler düşürüyor…

 18. Cuma dedi ki:

  2 sinifa Yatay geçis yapan öğrencilere yurtta öncelik veriliyormu

 19. Selda dedi ki:

  Ben nevsehire gidicem gulsehir meslek yuksek okulu babam 2500 tl maas aliyor 3 kardesiz ablamda uni okuyor buyuk bas kucuk bas hayvanlarimiz var uzerimize birde arabamiz var bana devlet yurdu cikar mi

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet büyük olaasılıkla çıkacaktır.

 20. Edanur dedi ki:

  Istanbula yaşıyorum hakkari üniversitesi cıktı bana.maddi durumumuzda kötü değil. Bana yurt çıkar mi?

 21. harun dedi ki:

  ben yüzde 40 engelli emekliliyim aylık maaşım 1400 tl kızım devlet ünirverstesi kazandı yurt çıkarmı

  1. Masu dedi ki:

   Çıkar abi size büyük ihtimalle gönlünü ferah tut

 22. Tülin dedi ki:

  Ankarada bir universiteye gidicem merkeze ulasmam en az 1 saatimi aliyor universite çubukta 2 yada 3 saate anca varırım, annem emekli babam issiz kardesim issiz bende yari zamanli, asgari ucretin altinda bi maasla calisiyorum.eski model bir arabamiz var ev yok bana yurt ve burs cikma ihtimali nedir?

  1. Havva dedi ki:

   Merhaba %100 engelli bir ablam ve 3 yasında küçük kardeşim var. Babam asgari ücret alıyor.. Araba ve evimiz var ..durum nedir bilgisi olan bana donebilir mi?

 23. tukhgg dedi ki:

  Gelir değişiyor belirli bir miktar yok. 2 kişi üniversite okuyoruz. 10 kardeşiz. Ayrıca da babam bagkurdan emekli. Ama babamın üstüne 100 dönüm arazi var çıkar mi

 24. Beyza dedi ki:

  Annem 1.300 tl maaş alıyor babamın ise sigortalı işi yok . Annem ve babam ayrı .tek çocuğum .özel bir üniversiteye %75 burslu girdiğim taktirde bana yurt çıkar mı?yardımcı olur musunuz

 25. Beyza dedi ki:

  Annem 1.300 tl maaş alıyor babamın ise sigortalı işi yok . Annem ve babam ayrı .tek çocuğum .özel bir üniversiteye burslu girdiğim taktirde bana yurt çıkar mı?yardımcı olur musunuz

  1. emre dedi ki:

   öncelikle özel üniversiteye %75 bursla bile girsen senelik bölümüne göre değişir ama en düşük 20.000 tl ödemen gerekiyor annen 1300 tl maaş alıyor diyosun babam işsiz önce nasıl kayıt yaptırcaksın buna cevap ver bize değil kendine

   1. Mehmet Tezgelen dedi ki:

    Babam aylık 3.700 küsür maaş alıyor emekli annem ev hanımı tek çocuğum bana çıkar mı

    1. Uuuuuu dedi ki:

     Ağa baban nerden emekli oldu

     1. Arıkan dedi ki:

      Babamım 2500 max geliri var üstüne arazisi yok ama annemde 100 dönüm arazi var annem ev hanımı Denizliden Burdur a okumaya gideceğim sizce çıkar mı.

   2. Zeynep dedi ki:

    İşsiz dememiş ki sigortalı işi yok demiş

  2. Hilall dedi ki:

   Anne babası ayri olanlara öncelik var diye biliyorum çıkar insallah

 26. Esma dedi ki:

  çıkması için ailenin maddi en fazla ne kadar olmalı bir sınır var mı?

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Başvuran kişilerin sayısına ve durumuna göre değişiyor bu.

 27. Çağla dedi ki:

  Ben bu sene üniversiteye gideceğim. 3 kardeşiz. Babamın maaşı 3500 tl. Bu zamana göre ortalamanın altında bir para ama kendi evimiz var. Başka malvarlığımız yok. Sizce yurt veya burs çıkar mı ayrıca istanbulda oturuyorum okumaya trabzona gideceğim. Beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Başvurunların durumuna ve sayısına göre değişmekle beraber Yurt çıkacaktır. Ama burs konusunda net birşey söylemem.

 28. gamze işbilen dedi ki:

  bencede bu kyk da çalışan yada emeklilerin öncelik sırası çok saçma onlar parası ile çalışan ınsanlar herkes gibi haddini bilip sıra beklemesi lazım Sayın Cumhurbaşkanım lütfen konuya bir el atın adaletsizliği giderin saygılar

  1. Sevcan dedi ki:

   Maddeler de yurt çalışanı veya emekli olan diyor buradaki emekli dediği yurt çalışanı emeklisimi yoksa başka yerlerden emekli olan kişiler mi aydınlatma şansınız varmı

 29. bahadır gündoğan dedi ki:

  anlamak istemediğim bir konu kyk da çalışan yada emekli insanların özelliği neyde onların çocukları öncelikli.yoksa onlar yurtlara ortak mı

 30. Berivan dedi ki:

  İzmir’de yasiyorum Birnova’da degilim ama Ege üniversitesinde okursam bana KYK yurdu çıkar mı?Belediye sınırları dışında diyor burada İlçe Belediye mi İl Belediye mi?

 31. Anonim dedi ki:

  Benim babam emekli koy koruyucusu bana çıkma ihtimali var mi

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   Birçok kriter var yanlızca bu kritere göre değerlendrme yapmak çok zor.

 32. Anonim dedi ki:

  Bursa dan Konya ya gidiyorum kaç saatlik yol
  Bizim de mal varlığımız yok nen de 393. Yedekteyim.

 33. serife dedi ki:

  benimde babam yok 348inci yedeklerdeyim gelme ihtimali dusuk oncelikli guya ben anlamadım bu işten bisey

 34. Anonim dedi ki:

  Jsjdjdjdjdjdjdj

 35. Bünyamin dedi ki:

  Benim anlamadığım konu benim adıma hiçbişey olmamasına rağmen çocuğuma 457 yedek çıkıyor adalet bunun neresinde yukarida yazilan sartlari tutuyor madi durumum askeri ucretle calismaktayim nasil oluyorda yedek cikiyor

  1. Öğrenci dedi ki:

   Katılıyorum ben de burslu öğrenciyim ama yedeklerdeyim kredi alan arkadaşlarım direk yerleşti

  2. Fatma dedi ki:

   Bende 208.yedekteyim.Adiyamandan rizeye 900 km 17 saat yol var bana bile cikmadi.Gercekten cok sacma bi sistem.Arkadasima cikti ayni uni bana cikmadi

BİR YORUM YAZ