Besyo Haber

Besyo Yetenek Sınavı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Besyo Yetenek Sınavı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Besyo Yetenek sınavları genel olarak üniversitelerin Besyo ve Spor bilimleri bölümlerine öğrenci alımı yapılan için yapılan çeşitli istasyonlar ve aşamalar içeren bir çeşit sınav türüdür.

Her üniversite Besyo-Spor Bilimleri yetenek sınavlarını yapmakta özerktir. Her üniversite nasıl sınav yapacağına oluşturduğu komisyon aracılığı ile kendisi karar verir. Komisyonun aldığı kararlar sonucunda bir sınav kılavuzu oluşturulur ve bu kılavuz üniversitenin sitesinden yayımlanır.

Hangi tür yetenek sınavları vardır ?

Her üniversite farklı şekilde yetenek sınavları yapsa da genel olarak bir tür vardır.

1- KOORDİNASYON: Bu tarz yetenek sınavlarında bir kaç istasyondan oluşan bir parkur oluşturulur. Parkurdan en iyi puanı alabilmek için en iyi dereceyi yapmak gerekir. Koordinasyon parkurundan elde edilen puanla YGS ve OBP puanları da belirli ağırlıklarla çarpılarak yerleştirme puanı oluşturulur.

2- BRANŞ: Branş sınavı uygulayan üniversiteler öncelikle öğrenci alımı yapacakları branşları belirler ve sadece bu branşlara yönelik sınavlar oluşturulur. Her branş sınavına giren adaylar kendi aralarında yarışırlar ve kendi alanlarında belirlenen kontenjana girmeye çalışırlar.

3- KOORDİNASYON VE BRANŞ: Bu tarzda üniversiteler her ikisini de uygularlar. Bu tarz yetenek sınavlarında ya koordinasyon ya da branş sınavı ön eleme sınavı niteliği taşıyabiliyor. Örneğin: Üniversite sınava girecek tüm adayları önce koordinasyon sınavına alıyor ve en iyi derece yapan belli sayıda kişiyi branş sınavlarına alıyor ve branş sınavlarından sonra yerleştirme puanları oluşturuluyor.

4- ÖZ GEÇMİŞ: Öğrenci alımı için bu yolu kullanan üniversiteler genel olarak fiili olarak yetenek sınavı yapmazlar. Başvuran adayların spor öz geçmiş seviyelerine göre puan verirler. Bu puanları da belirlikli ağırlıklarla çarparak YGS ve OBP puanına eklenir ve yerleştirme puanınız oluşturulur. Kontenjan sayısı kadar kişi yüksek puandan düşük puana doğru sıralanarak üniversiteyi kazanmış olur.

5- KOORDİNASYON ve ÖZ GEÇMİŞ: Bu alım yönteminde genellikle koordinasyon parkuru uygulanır ve parkurdan alınan puana ek olarak varsa öz geçmiş puanı eklenir. Bazı üniversiteler %70 koordinasyon puanı %30 öz geçmiş  puanı ile alırken bazı üniversitelerde tam tersi olabiliyor. Bu oranlar her üniversitede farklı oranda olabiliyor.

6- ÖSYM TERCİHİ: Bazı üniversitelerde yetenek sınavı yapmadan öğrenci alımı yapmaktadır. Bu üniversitelerde besyo, spor bilimleri bölümlerinden birini okuyabilmek için ÖSYM nin düzenlediği YGS sınavına girmeniz ve iyi bir puan almanız yeterli olacaktır.

Konu ile ilgili aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak yazarsanız sorularınız en kısa sürede yanıtlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Kader dedi ki:

  Yetenek sınavına girmeden benden daha düşük puanla girenler oldu ilk te elendim ne mülakat nede başka bir şey neye dayanılarak eliyorlar

 2. Kimbilir dedi ki:

  yalnızca tyt ye gırerek besyoya gtmek mümkün mü?Okuduğum bazı yazılarda ayt eşit ağırlık puanından gidileceğini yazıyorlar da?

 3. busra dedi ki:

  Hicbir spor gecmisi olmayanlar aliniyor mu

  1. Mustafa C. KILIÇ dedi ki:

   evet alınıyor.

  2. Fatma dedi ki:

   Evet bende baktım tek tyt sınavı ile besyoya alan yerlerde var

 4. Anonim dedi ki:

  besyo mezunlarının atamaları nasıl

  1. Yasin dedi ki:

   Sadece tyt yeter dostum

 5. Yakup Bayır dedi ki:

  Kocaeli üniversitesi besyo alımları ile ilgili bir açıklama yapılacak mı artık ?

BİR YORUM YAZ