Besyo Haber

Besyo Denklik İşlemleri Transkript İle Antrenörlük Belgesi Almak

Besyo Denklik İşlemleri Transkript İle Antrenörlük Belgesi Almak. Besyo mezunları aldıkları uzmanlık-seçmeli derslere göre antrenörlük belgesi alabilir. Transkript belgenizle antrenörlük belgesi almak için yapmanız

Besyo Denklik İşlemleri Transkript İle Antrenörlük Belgesi Almak

BESYO mezunları aldıkları seçmeli ve uzmanlık derslerini belgelemeleri halinde Antrenörlük Belgeleri alabilmektedirler. Antrenörlük Eğitimi mezunları, Beden Eğitimi Öğretmenliği Mezunları, Rekreasyon mezunları ve spor yöneticiliği mezunları denklik işlemleri yaparak Transkript belgeniz ile 1. kademeden 3. kademeye kadar antrenörlük belgesi alabilirsiniz.

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 24.12.2019 tarihinde yürürlüğe giren Antrenör Eğitim Yönetmeliğine göre üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor bölümlerinden mezun olan öğrencilerin antrenör denklik işlemleri E-devlet kanalıyla Spor Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Besyo Denklik Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır? Online

Üniversitelerin spor bilimleri alanı lisans eğitimi mezunları hak ve muafiyetleri

MADDE 20 –

(1) Üniversitelerin spor bilimleri alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullarının antrenörlük eğitimi bölümü/programı mezunlarının hak ve muafiyetleri aşağıdaki gibidir:

ANTRENÖRLÜK MEZUNLARI

a) İlgili spor dalını ihtisas/uzmanlık olarak aldığını belgeleyenler, temel eğitim ve sınavından muaf olup, uygulama eğitimi ve sınavına katılarak başarılı olmaları halinde kıdemli antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

b) İhtisas/uzmanlık spor dalı haricinde en az bir dönem eğitim alanlar, tercih edeceği yalnızca bir spor dalında yardımcı antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

c) Bu fıkra kapsamındakiler, mezuniyet tarihinden itibaren dört yıl boyunca kıdemli antrenörlük ve temel antrenörlük kademelerindeki temel eğitim ve sınavlarından muaftır.

(2) Üniversitelerin spor bilimleri alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullarının antrenörlük eğitimi bölümü dışında kalan mezunlardan;

ANTRENÖRLÜK DIŞINDAKİ BÖLÜMLER

a) İlgili spor dalında en az iki dönem eğitim aldığını belgeleyenler, temel eğitim ve sınavından muaf olup, tercih edeceği yalnızca bir spor dalında ilgili federasyon tarafından açılan uygulama eğitimi ve sınavına katılarak başarılı olmaları halinde temel antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

b) İlgili spor dalında en az bir dönem eğitim alanlar, tercih edeceği yalnızca bir spor dalında yardımcı antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

c) Bu fıkra kapsamındakiler, mezuniyet tarihinden itibaren dört yıl boyunca temel antrenörlük temel eğitimi ve sınavından muaftır.

(3) Üniversitelerin spor bilimleri alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullarından lisans mezunu olanlar, tüm spor dallarında yardımcı antrenörlük temel eğitim ve sınavından muaftır.

(4) Üniversitelerin spor bilimleri alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullarından çift ana dal mezunu olanlar, bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları hükümlerine istinaden, her bir ana dal için ayrı ayrı olmak üzere ilgili spor dalında durumlarına uygun antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

(5) Yurt dışındaki üniversitelerin spor bilimleri alanında eğitim veren fakülte veya yüksekokul lisans mezunu olanlardan, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen öğrenim denkliğini ve spor dalındaki ihtisaslarını belgeleyenler, temel eğitim ve sınavından muaf olup, Bakanlık veya ilgili federasyon tarafından açılan uygulama eğitimi ve sınavlarına katılarak başarılı olmaları halinde, durumlarına uygun antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

(6) Spor akademisinden mezun olanlar, ihtisas/uzmanlık dalında eğitim enstitülerinin beden eğitimi bölümlerinden mezun olanlara ise ağırlıklı olarak eğitim gördükleri basketbol, voleybol, hentbol, cimnastik ve atletizm spor dallarından sadece bir spor dalında temel antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

ANTRENÖR DENKLİK BİLGİ FORMU.xlsx

SAĞLIK RAPORU (EK 5).xlsx

GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDE SPORDA CEZA ALMADIĞINA DAİR YAZI.docx

ANTRENÖRLERİN TÜM İŞ VE İŞLEMLERİ İÇİN E-DEVLET KULLANIMI DUYURUSU.pdf

SEÇMELİ SPOR DALI İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE..docx

UZMANLIK SPOR DALI İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE..docx

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 74 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar hocam. 2006 Antrenörlük Mezunuyum. Branşım futbol. O dönemin şartlarında antrenörlük belgemi ilgili makama götürüp denklik gelen antrenörlük lisansını çıkarmamıştım. Uzun zaman geçmesine rağmen alma hakkım devam ediyor mudur? Eğer ediyor ise denklik nedir? Teşekkürler…

 2. Zehra dedi ki:

  Merhaba sizin sordugunuz soruya cevap alabıldınkz mı banada yardımcı olursanız sevinirim

 3. Veysel dedi ki:

  Merhaba hocam spor yöneticiliği bölümünden mezun oldum, yardımcı antrenör belgem var başvuru yaptığımda temel eğitimden muaf olduğumu söyledi denkliktenmi başvuru yapmam gerekiyor? Birde yüzmede 1 dönem uzmanlık dersi aldım onun içinde denklikten başvuru yapsam aynı anda antrenörlük belgesi alabilirmiyim?

 4. emre dedi ki:

  futbol antrenörlük belgesini TFF den alıyormuşuz ama nasıl alacağımı bilmiyorum bilgisi olan var mı?

 5. Çağrı dedi ki:

  Merhabalar hocalarım; Basketbol 2. Kademe antrenörlük icin e devlet üzerinden basvuru yaptim fakat evraklari göndereceğim basketbol fedarasyonuna ulaşamıyorum acaba evraklarin gönderileceği adresi bilen var mi cvp verirseniz sevinirim…

 6. Çağrı dedi ki:

  Merhabalar hocalarım; Basketbol 2. Kademe antrenörlük icin e devlet üzerinden basvuru yaptim fakat evraklari göndereceğim basketbol fedarasyonuna ulaşamıyorum acaba evraklarin gönderileceği adresi bilen var mi cvp verirseniz sevinirim

 7. Asena dedi ki:

  merhabalar ben beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum voleybol branşı 2. kademe antrenörlük belgesi almak için başvuruyu yapıp gerekli evrağı Ankaraya gönderdim ve onaylandı. şimdi ne yapmak gerekiyor. uygulamalı ve yazılı sınav mı olacak. cevap verirseniz çok sevinirim.

 8. selma dedi ki:

  merhaba yüzme antrenörlük belgesi için cankurtaran belgesi gereklimi

 9. SAVAŞ TURAN dedi ki:

  MERHABALAR;

  Bende Rekrasyon bölüm mezunuyum kayak branşına başvuru yapıyorum ama HATA veriyor ve eğer hata almaya devam ediyorsanız sistem yöneticisiyle iletişime geçiniz diyor.
  Ne yapmalıyım yardımcı olabilecek var mı ?
  Teşekkürler.

  1. Şevval Savran dedi ki:

   Aynı hatayı alıyordum şuan sistem düzeldi başvuru yapabildim ben.

 10. Azat dedi ki:

  Hocam merhaba ben yöneticilik mezunuyum yüzme Bizim zorunlu dersimizdi 1. Sınıfta gördük 1.kafeme yardımcı antrenörlük belgesi alabilir miyim

 11. gok dedi ki:

  Zorunlu olan yüzme dersi için denklığe basvurabiliyor muyuz ? Mevcut cankurtaranlık belgem var,uygulamaya gırmeye gerek var mı yoksa direkt belgeyi gonderiyolar mı ?

 12. eşref dedi ki:

  ”İşlemlerinizin devam edebilmesi için dilekçeniz ile birlikte sisteme yüklemiş olduğunuz belgelerin aslı ya da noter onaylı aslı gibidir suretlerini (Transkript) başvurmuş olduğunuz Spor Federasyonuna posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Belgelerinizi göndermemeniz halinde denklik işlemlerinize devam edilmeyecektir.” MAİLDE BU YAZIYOR. TRANSKRİPT VE DİLEKÇE GÖNDERMEM YETİYOR MU ? YOKSA HABERİN EKİNDEKİ TÜM BELGELERİ GÖNDERECEK MİYİM ?

 13. mehmet dedi ki:

  2. Kademe antrenörlük belgem var 3. kademeye denklik için ne yapmam gerekir

 14. Engin Burak Soysal dedi ki:

  Denklik işlemleri için sporda cezaları olmadığına dair yazıyı spor bilgi sisteminden temin etmemiz yeterli mi? Gençlik ve spor il müdürlüğünden şahsen mi almamız gerekiyor?

 15. rüzgar dedi ki:

  iyi akşamlar e devlet üzerinden basvurumu yaptım ilgilş belgeleri toplayıp yollamamız gerekiyor 1 bu belgeler neler 2 nereye gidecek bu belgeler gençlik spora mı federasyona mı onu bilemedim

 16. sümeyra dedi ki:

  Denklik başvurusu için belge varya yukarıda onumu doldurcaz göndermek için

 17. Birkan dedi ki:

  Merhaba.Hocam e devletten başvuru aşamalarını doldurdum evraklarımı da Ankara’ya gençlik spor a yolladım (haberinizdeki adrese yolladım ).Ben tenis branşından başvuru yaptım ama acaba tenis federasyonuna mı yollamam lazımdı cevap verirseniz sevinirim.

 18. Birkan dedi ki:

  Merhaba.Hocam e devletten başvuru aşamalarını doldurdum evraklarımı da Ankara’ya gençlik spor a yolladım (haberinizdeki adrese yolladım ).Ben tenis branşından başvuru yaptım ama acaba tenis federasyonuna mı yollamam lazımdı cevap verirseniz sevinirim.

  1. ERHAN dedi ki:

   tenis fedarayonuna göndermeniz gerekiyor, yanlış göndermişsiniz.

   Göndereceğiniz Adres;
   Kızılırmak Mahallesi 53. Cadde 1450. Sokak No:9 Ulusoy Plaza Kat:10 D:39-40 06510 Çankaya/Ankara
   Telefon : (0312) 309 77 70 – 310 77 74

  2. ERHAN dedi ki:

   tenis fedarayonuna göndermeniz gerekiyor, yanlış göndermişsiniz.

   Göndereceğiniz Adres; Kızılırmak Mahallesi 53. Cadde 1450. Sokak No:9 Ulusoy Plaza Kat:10 D:39-40 06510 Çankaya/Ankara Telefon : (0312) 309 77 70 – 310 77 74

 19. Su dedi ki:

  Denklik için evrakları nereye göndermemiz gerekiyor yüzme için

  1. Fyıu dedi ki:

   Merkez Adresi
   Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanlığı
   Beştepe Mahallesi 33 cadde No:13 Yenimahalle /ANKARA – Tel: +90 (312) 310 09 05

 20. doruk dedi ki:

  hocam 2015 antrenörlük mezunuyum bir dönem yüzme dersi aldım 1.kademe belge almak için sınavdan muaf mı oluyoruz ? 4 senelik bir muhabbeti hala anlayamadım. bu kanun 2019 da giriyor 4 senelik kuralı koyuyor anlamdıramadım.

 21. Fazilet Baran Adaş dedi ki:

  Merhaba Denklik için başvurdum 2. kademe antranörlük belgesine bir de posta yoluyla Ankaraya iletmek gerekiyormuş net olarak hangi belgeler yollanması gerekiyor yardımcı olur musunuz? 2016 mezunuyum 4 yıl geçmemiş olması gereken hakkım bitmeden acil halletmem gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

  1. Serhat dedi ki:

   Hocam üniversitenin ismini mi yazalım yoksa bölümün ismini mi yazıyrz cevap verirseniz sevinirim

 22. Hüsnü dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar Atletizm 3 kademe denklik başvurusu yapabilen birisi yardımcı olabilir mi istenilen belgeleri yüklediğim halde ön başvurum kabul edilmiyor eksik yada görüntülenemeyen evrak olarak cevap geliyor her defasında

 23. Furkan Yıldız dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben 2020 mezunuyum denklik başvurumu yaptım bir haftayı geçiyor yapalı, lakin henüz cevap gelmedi acaba dilekçe falan mı yollamam gerekiyordu? Ben şu dilekçe işini anlamadım başvururken mi yolluyoruz yoksa başvuru onaylandıktan sonra mı? Cevaplarsanız mutlu olurum.

 24. birkan dedi ki:

  aynen 2. kademedede aynısını diyo anlamadım bende orasını

 25. Serhat dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin. Ben öğretmenlik mezunuyum. Atletizm branşını iki dönem zorunlu ders olarak gördüm. Burdan 2. Kademeyi alsam gençlik spor Bakanlığı’nın antrenör atamasına dahil olurmuyum. Çoğu arkadaşım alacağın ders seçmeli olması gerektiğini söylüyor. Cevaplarsanız sevinirim

  1. Ramazan dedi ki:

   Sorun olmuyo kardeşim

 26. Erdal dedi ki:

  Denklik başvurusu için mezun mu olmak gerekiyor. son sınıftayım dersi 1 dönem seçmeli aldım daha sonra uzmanlığını aldım. Transkiptte görünüyor. Başvuru yapabilir miyim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Evet mezun olmanız gerekiyor.

   1. Su dedi ki:

    Denklik için evrakları nereye göndermemiz gerekiyor yüzme için

 27. Burak dedi ki:

  Yüzme 1. Kademe için transkrip haricinde cankurtaran belgeside mi istiyor zorunlu olarak yoksa ben mi yanlış algılıyorum

  1. Şeyma dedi ki:

   Yüzme federaayonu vizeli olmak şartı ile cankurtaran belgesi istendiğini söylüyor fakat başvuru yapıldığında sadece eklediğiniz belgeleri yollamanız gerekli diyor. Tam net bir bilgi edinemedim.

 28. Burak dedi ki:

  Hocam merhaba. Uzmanlık 1. kademe için 150 tl denklik ücreti istiyorlar. Ben antrenörlük mezunuyum ve 3. kademe için başvuru yaptım ve mail geldi. Denklik ücreti ödemeyeceğimi ancak katılacağım kurs için ücret ödeyeceğim yazıyor. 3. kademeler için ne kadar ücret ödenecek bilginiz var mı ?

 29. Hakan dedi ki:

  cevaplarsanız çok sevinirim..

 30. Hakan dedi ki:

  bende besyo mezunuyum denklik işlemini yaptıktan sonra ilgili branş için herhangi bir uygulama sınavına giricekmiyiz?

  1. Hakan dedi ki:

   cevaplarsanız çok sevinirim..

  2. Besyo Haber dedi ki:

   Antrenörlük dışındaki bir bölümden mezun olup en az 2 dönem aldığınız ders için başvuru yapacaksınız eğer (2. kademe belge) evet. ama tek dönem aldığınız ders içinse uygulama sınavı olmayacak. Antrenörlük mezunuysanız mezunıyet tarihinden ıtıbaren 4 yıl muafsınız. Haberimizi yeni bilgilerle güncelledik.

   1. Hakan dedi ki:

    cevabınız için teşekkür ederim. bu sene antrenörlük bölümünden mezun oldum. uzmanlığım basketbol 3. kademe için basketbol başvurumu yaptım. bunun için uygulama sınavı olucak mıdır?

    1. Admin dedi ki:

     İlgili spor dalını ihtisas/uzmanlık olarak aldığını belgeleyenler, temel eğitim ve sınavından muaf olup, uygulama eğitimi ve sınavına katılarak başarılı olmaları halinde kıdemli antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

     1. ahmet Suphi dedi ki:

      uzmanlık dediğimiz en az 2 dönem dersi almak mı oluyor ?

   2. halim dedi ki:

    hangi belgeler gerekli olacak

 31. mustafa dedi ki:

  dilekçe örneği yazabilicek arkadaş varmı acaba arkadaşlar

  1. Besyo Haber dedi ki:

   dilekçe örnekleri haberimize eklendi.

   1. Çağdaş dedi ki:

    E devlet başvurusundan sonra gönderilecek hangi belgeler yeterli? Spor Daire başkanlığına yoksa ilgili Federasyona(basketbol) mı gönderilecek?

 32. Esra Sultan dedi ki:

  Merhaba bu belgeleri toplayıp göndermeden önce e-devletten ön başvuru mu yapacağız? ben sadece denklik başvuru sorgulama olarak görüyorum e-devlette.Teşekürler

  1. mustafa dedi ki:

   e devletten başvuru yapıyorsun önce kardeşim sonra belge ve dilekçe gönderimi

  2. Çağrı dedi ki:

   Merhabalar hocalarım;
   Basketbol 2. Kademe antrenörlük icin e devlet üzerinden basvuru yaptim fakat evraklari göndereceğim basketbol fedarasyonuna ulaşamıyorum acaba evraklarin gönderileceği adresi bilen var mi cvp verirseniz sevinirim

 33. Mete dedi ki:

  Sadece bir branş için mi alabiliyoruz bu denklik belgesini ? Yoksa bir kaç branştan alabiliyor muyuz ?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Haberimiz güncellendi. Sorunuzun cevabı var. Okuyun lütfen.

 34. Engin Burak Soysal dedi ki:

  Mezun olduğum okul ve yaşadığım il farklı. Transkript için okula mı gitmeliyim?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Okulunuza göre değişir. Öğrenci işlerini arayıp net bilgi alabillirsiniz.

 35. Mustafa dedi ki:

  Hocam antrenörlük mezunuyum 3. kademe uzmanlık belgem var. Gördügüm seçmeli bir dersin de belgesini alabiliyor muyum?

  1. Hasan dedi ki:

   alabilirsiniz hocam. dersini aldığınız bir branşta birinci kademe alma hakkınız var

 36. Metin dedi ki:

  E devlet üzerinden başvuru yapamıyoruz hocam..

  1. Sercan dedi ki:

   Başvurular henüz başlamadı sanırım. Beklemedeyiz.

 37. Görkem dedi ki:

  Şuanda denklik işlemleri açık mı en son durduruldu deniyordu?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Şuan açıldı.

 38. Fatma dedi ki:

  Bu denklik belgesi şuan 2020 olarak geçerli mi öğretmenlik mezunuyum ve branşım atletzmdi ve atletizm antrönörlük belgesi alabiliyormuyum 2016 da mezun oldum yardımcı olursanız sevinirim

 39. Burkan kerpiç dedi ki:

  Uzmanlık dalım belirtilmemiş ben yapmam gerekiyor hocam

  1. Sercan dedi ki:

   Dilekçe yazıp bölüm sekreterinize ileteceksiniz. Daha sonra oradan yazılacak üst yazıyla sizin için resmi bir yazı düzenlenecek. İçeriğinde yukarıda belirtildiği gibi ders adı ve kodunun açıkça belirtilmiş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 40. cos dedi ki:

  merhaba futsal antrenörlük belgesi içinde futbol federasyonuna mı başvuracaz yoksa gençlik hizmetleri müdürlüğüne mi

 41. metin dedi ki:

  meraba Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden Sporda Cezaları Olmadığına Dair Yazı yı e devlet ten indirdim kabul oluyor mu

 42. Tarık dedi ki:

  Merhaba antrenörlük mezunuyum futbol uzmanlığım denklik belgemi aldım ama TFF CRASSROOTS C LİSANSI verdiler ama başka branş olsa 3. KADEME veriyorlar peki diğer branşlarda denklik belgesiyle başka bir branş alabilirmiyim?

 43. Luante dedi ki:

  Hocam şey soruxam atletizm bölümüne girip bitirince futbol antrenörlüğü yapabilirmiyim

  1. Fatma dedi ki:

   Bu denklik belgesi şuan 2020 olarak geçerli mi öğretmenlik mezunuyum ve branşım atletzmdi ve atletizm antrönörlük belgesi alabiliyormuyum 2016 da mezun oldum yardımcı olursanız sevinirim

   1. leyla dedi ki:

    hayır seçmeli dersinizde mevcut olan dersleren birinin antrenörlük belgesini alabiliyorusunuz.

    1. Bekir yavuz dedi ki:

     Hocam ben öğretmenlik kazandım.mezun olduğumda bana uzmanlık belgesi verecekler.ben uzmanlik ile bransimin antrenörlüğünü alabilir miyim? Uzmanlık ne işe yarar cevap verirseniz lütfen

     1. Sercan dedi ki:

      Uzmanlık için açılan dersler arasında senin branşında varsa tabii ki alabilirsin.

   2. yusuf dedi ki:

    merhaba şu dilekçe örneğini bulamadim ya ?

    1. Besyo Haber dedi ki:

     Haberimizin sonuna eklendi.

BİR YORUM YAZ