Besyo Haber

Başlama Puanı Hesapla ! Besyo Başlama Puanı Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Başlama Puanı Nedir; Başlama Puanı Beden Eğitimi sınavlarında TYT Sınav Puanınızın ve OBP puanınızın belli oranlarda çarpılarak toplanmasından elde edilen puandır.

Yetenek sınavlarında genel olarak 3 puan türü hesaplanarak yerleştirme puanları hesaplanır. Bu üç puan türü şunlardır :

  1. YGS PUANI
  2. OBP PUANI
  3. SPOR PUANI

Bu puanlar belli katsayılar ile çarpılarak toplanır ve yerleştirme puanlarınız hesaplanır. Sadece YGS+OBP puanlarınızın belli katsayılar ile çarpılarak toplanması sonucu oluşan puan sizin başlangıç puanınızdır. Kısaca formül edecek olursak başlama puanı şu formül ile hesaplanır :

  • ( YGS * 0,22 ) + ( OBP * 0,11 )

örnek olarak 300 YGS 350 OBP si olan bir adayın başlama puanını hesaplayalım:

  • ( 300 * 0,22 ) + ( 350 * 0,11 )= 66 + 38,5 = 104,5

Hesaplamadan da anlaşılacağı gibi 300 ygs 350 obp si olan birinin başlama puanı 104,5 yapar. Eğer spor lisesi çıkışlı iseniz size ayrı olarak ek puan eklenecektir. Ek puan OBP nizin 0,03 katıdır. Yani spor lisesi mezunu birinin hesaplaması yapılırken şu formül kullanılır:

    • ( YGS * 0,22 ) + ( OBP * 0,11 ) + ( OBP * 0,03)

Demin ki örnekte verdiğimiz gibi hesaplama yapabilirsiniz. Veya matematiği kötü olanlar için ayarladığımız otomatik başlama puanı hesaplama programını yazımızın sonunda vereceğimiz linkten indirebilirsiniz.

Peki başlama puanı ne kadar önemlidir ? Kısaca şöyle diyebilirim ki çok iyi sporcular sırf başlama puanlarının düşük olmasından dolayı besyo kazanamıyorlar veya kazanıyorlar ama istekleri bölüme yerleşemiyorlar. Onun için başlama puanınızın yüksek olması çok önemli.

Otomatik besyo başlama puanı hesaplama programını indirmek için aşağıdaki linkte tıklayınız. Programı kullanabilmeniz için bilgisayarınızda veya telefonunuzda microsof ofice programı olmalıdır. Hesaplama programı Excell üzerinde oluşturulmuştur. Yapmanız gereken sadece ygs ve obp puanlarınızı gerekli yerlere girmekdir. Başarılar dilerim . Mustafa C. KILIÇ

BAŞLAMA PUANI HESAPLAMA PROGRAMINI İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ