Besyo Haber

Yetenek Sınavının Kaldırılması 1 Yıl ERTELENDİ! YÖK’ten Yeni Karar

Yetenek Sınavının Kaldırılması 1 Yıl ERTELENDİ! YÖK’ten Yeni Karar

YÖK: 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması 1 yıl ertelendi

Memurlar.net’te geçen hafta yer alan haberde, YÖK’ün, üniversiteye girişte bugüne kadar özel yetenek sınavıyla öğrenci alan 14 programla ilgili yeni kararına yer verilmişti. Söz konusu kararda, 14 programa özel yetenek sınavıyla değil merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alınmasına karar verilmiş, bu karar tepki toplamıştı.

YÖK’ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

– Öğrencilerin ve velilerin talepleri dikkate alındı

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlandı.

YÖK’ün bilgilendirmesinde, “Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz.” değerlendirmesi yapıldı.

– 14 program hangileri

YÖK Genel Kurulu’nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:

“Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı.”

YÖK’ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS’de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Recko dedi ki:

  150 ve üzeri puanlar için geçerli heralde bu sene parkura veya sınava çalışmasan bi sonraki sene suçunu yalarsın diyor resmen halbuki iki sene sona mevçut sınav sistemi değişeçek YKS ÜGS olaçak elki o zamana kadar beklerimdeydi keşke

 2. Hasret dedi ki:

  Peki bu öğretmenlik için 800.000 barajı halen geçerli mi

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Bu sene geçerli olacak. 800.000 çok zor bir derece değil. Geçen sene 216 civarına geliyordu sanırım.

BİR YORUM YAZ