Besyo Haber

2022 – 2023 İstanbul Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Fakültesi Besyo Yetenek Sınavı

İstanbul Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek sınavı ne zaman yapılıyor? İstanbul Üniversitesi besyo parkuru, besyo mülakatı yetenek sınavı kılavuzu. 2022 İstanbul Üniversitesi Besyo, İstanbul besyo spor bilimleri yetenek sınavı kılavuzu aşağıdadır.

2022 İstanbul Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınavı Kılavuzu

İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Besyo Yetenek Sınavı takvimi açıklandı.

2021 İstanbul Üniversitesi Besyo Yetenek Sınavı Taban Puanları

 İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Taban Puanları 2020

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği: TYT 800 Bin Barajı
  • Antrenörlük Eğitimi: 200 TYT
  • Spor Yöneticiliği:  260 TYT

2021 İSTANBUL BESYO YETENEK SINAVI KILAVUZU VE ONLİNE KAYIT LİNKİ:

İstanbul Üniversitesi Hakkında

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun’un doğrudan devamı olan İstanbul Üniversitesinin bazı birimlerinin temelleri İstanbul’un fethinin ertesi günü olan 30 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in emriyle kurulan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayandığından okulun kuruluşu bu tarihe dayandırılır. 1933 yılına kadar Darülfünun-ı Şahane, Darülfünun-ı Osmani ve İstanbul Darülfünunu adıyla eğitim veren kurum, 1 Ağustos 1933’te İstanbul Üniversitesi adını alır ve aynı yıl 18 Kasım’da Türkiye’deki ilk ve tek üniversite olarak eğitim hayatına başlar.

2019 yılında, Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye’den giren tek üniversitedir.[12] İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 2006’dan beri yer almaktadır.[13] Üniversite, aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır.[14][15]

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, tüm dünyadaki işletme okullarını akredite eden, en önemli kuruluş olan The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) tarafından, 2012 yılında akredite edilmiştir. Böylece İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ilk ve tek AACSB akreditasyonu alan işletme fakültesi olmuştur.

Üniversitede yaklaşık 73.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Bu yükseköğretim işlemi 12.000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fakültemiz “İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” adıyla; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 12/09/1996 tarih ve 4240 sayılı yazısı üzerine 12/02/1997 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş ve 18/03/1997 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Daha sonra; Milli Eğitim Bakanlığı’nın teklif yazısı üzerine 25/05/2016 tarihli ve 2015/7723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu” kapatılarak, “İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi” kurulmuş, ilgili karar 05/06/2015 tarih ve 29377 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Son olarak; 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmî Gazete’deki 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Fakültemiz İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü bünyesine katılmıştır.​

Fakültemiz; Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında, spor kulüpleri ve federasyonlarda, ayrıca özel sektör işletmelerinde görev yapabilecek yetkinlikte spor yöneticileri ve çeşitli branşlarda antrenörler; Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı ilk ve ortaöğretim okullarında eğitim vermek üzere beden eğitimi ve spor öğretmenleri yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bilimin ışığında çağdaş yöntemlerle eğitim alan öğrencilerimize araştırmacı ve sorgulayıcı özellikler de kazandırılmaktadır. Öğrencilerimizin spor alanında, dünyada ve toplumsal gelişmeleri takip edebilecek bilgiye sahip olma, edinimleri ile gelecek nesillerin ihtiyaçlarını öngörebilme vizyonuna sahip olmaları hedeflenmektedir. Bu sayede ülkemizde “yaşam boyu spor” ilkesini özümsemiş, fiziksel ve psikolojik bakımdan sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamış olacaklardır. Üniversitemizin Dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olan İstanbul’da olması Fakültemize ayrı bir değer kazandırmakta, farklı kurum ve kuruluşlarla proje bazlı işbirliği yapabilme yeteneği de bir fırsat olarak görülmektedir.

Fakültemiz bünyesinde; lisans düzeyinde Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ile Rekreasyon olmak üzere dört bölüm bulunmaktadır. Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde; Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde Hareket ve Antrenman Bilimleri ile Spor Yönetim Bilimleri olmak üzere 2 program bulunmaktadır.

Fakültemizde eğitim süresi 4 (dört) yıl olup; yeni kayıt olan öğrencilerimize isteğe bağlı 1 (bir) yıl yabancı dil hazırlık eğitimi de verilmektedir. Yabancı Dil (İngilizce) hazırlık eğitimi üniversitemizin Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından yapılmaktadır.

Fakültemiz ilk mezunlarını 2002-2003 eğitim-öğretim yılında vermiştir.

Fakülte binamız, Üniversitemizin Avcılar Kampüsü sınırları içerisindedir.

Fakültemize Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. besyocu genc dedi ki:

    800k barajı var da 350 puan alan adamlar başvuracak 😀

  2. Mehmet dedi ki:

    Kaç puan istiyor iü öğretmenlik

BİR YORUM YAZ