Besyo Haber

Iğdır Üniversitesi 2018 Besyo Kılavuzunu Açıkladı!

Ön Kayıt Şartları
Adaylar ön kayıt başvurularını 30 TEMMUZ – 06 AĞUSTOS 2018 tarihleri arasında internetten IĞDIR ÜNİVERSİTESİ resmi web sitesi https://besyo.igdir.edu.tr/ online kayıt yapılacak olup, eksik evrak ve posta ile kayıt yaptırılamaz. Ön kayıt başvurusu şartları ve başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.
2.3.1. Başvuru İçin Gerekli Şartlar
1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
2. En az Lise mezunu olmak,
3. Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçu ile çıkarılmamış olmak.
4. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bölümlerinden, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü ve Antrenörlük Eğitimi bölümüne başvuruda bulunabilmek için lise mezunlarının 2018-TYT puanının en az 170,00, spor okullarının 160,00, Milli Sporcu adayların 150,00, engelli adayların ise 100,00 olması gerekir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
1- Adayın 2018 yılına ait TYT sonuç belgesi.

2- Lise diploması aslı ve 1 adet fotokopisi (Diplomaları henüz hazırlanmamış olanlar, okullarından OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) ve mezun olduklarını belirten mezuniyet belgesi getireceklerdir). Kesin kayıt esnasında diplomanın aslını getirmeyen adayların kaydı yapılmayacak, ayrıca belgelerle ilgili tutarsızlık veya sahtecilik olması durumunda adayların kayıtları yapılmayacak haklarında kanuni işlem yapılacaktır.
(Açık lisede okuyan, bir veya birkaç dersten dolayı mezun olamayanlar başvuru yapamazlar.)
3- Sınava girmeden önce herhangi bir Yükseköğretim Kurumuna kayıtlı ise bunu belgelemesi.
4- Normal adaylardan “ruhen ve bedenen sağlıklı olduğunu” belirten Sağlık Raporu; engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile yaygın gelişimsel bozukluklar (otizm spektrum bozuklukları, Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) engel durumlarını belirten “engelli sağlık kurulu raporu” istenmektedir.

5- Dört adet vesikalık fotoğraf (4,5 X 6 ebadında, kılık kıyafet yönetmeliğine uygun, renkli ve yeni çekilmiş).
6- T.C. kimlik numarası olan fotoğraflı nüfus cüzdanının aslı ve bir adet iki yüzü de aynı sayfaya çekilmiş fotokopisi.
7- Milli sporcuların A, B, C sınıfı Milli Sporcu Belgesinin aslı ya da noter tasdikli sureti (son beş yıl içerisinde alınmış ve ilgili Federasyon veya Spor Genel Müdürlüğünce onaylı) (K.K.T.C. ve yabancı uyruklu adayların millilik belgeleri geçerli değildir).
Sınav Yöntemi; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü için tek aşamalı GENEL KOORDİNASYON sınavı yapılacaktır.

Yukarıda başvuru için asılları ibraz edilmesi gerekli olduğu bildirilen (Sınav Sonuç Belgesi, Nüfus cüzdanı, Milli Sporcu Belgesi, engelli sağlık kurulu raporu vb.) belgelerden herhangi birinin fotokopisi ile aslının birbirine uymadığı tespit edildiğinde, belge sahibi aday, sınavı kazanmış olsa dahi kaydı yapılmayacak kaydı yapılmış olan adayların kayıtları silinecek ve hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Başvuru İşlemleri
Adaylar ön kayıt başvurularını 30 TEMMUZ – 05 AĞUSTOS 2018 tarihleri arasında internetten IĞDIR ÜNİVERSİTESİ resmi web sitesi https://besyo.igdir.edu.tr/ online kayıt yapılacak olup, belge kontrolü ve kesin başvuru ise 06-09 AĞUSTOS tarihleri arasında IĞDIR ÜNİVERSİTESİ Şehit Bülent YURTSEVEN Kampüsünde, Şehit Mehmet Bora TAYFUR spor salonundaki başvuru Bürosu’na adaylar ŞAHSEN GELEREK evraklarını teslim etmeleri şarttır. FOTOĞRAF/VİDEO ÇEKİMİ YAPILACAKTIR.

KILAVUZU GÖRÜNTÜLE

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Engelli kontenjan sayısı kaç acaba ve ne şekild E alınıyor

BİR YORUM YAZ