Besyo Haber

2022 Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Yetenek Sınavı

Gazi Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek sınavı ne zaman yapılıyor? Gazi Üniversitesi besyo parkuru, besyo mülakatı yetenek sınavı kılavuzu. 2022 Gazi Üniversitesi Besyo, Gazi Üniversitesi spor bilimleri yetenek sınavı kılavuzu aşağıdadır.

2022 GAZİ BESYO SPOR BİLİMLERİ YETENEK SINAVI KILAVUZU

2021 Gazi Besyo Beden eğitimi öğretmenliği Taban Puanları

YILI BÖLÜM TABAN PUAN MİLLİ SPOR LİSESİ
2021 Beden Eğitimi Öğretmenliği Y-TYT 800 Bin Sıralama TYT 800 Bin Sıralama TYT 800 Bin Sıralama
2021 Antrenörlük Eğitimi TYT 230 TYT 225 (olimpik 200) TYT 230

2021 GAZİ BESYO YETENEK SINAVI GENEL KILAVUZU GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Gazi Besyo Başvuru ve Yetenek Sınavı Tarihleri:

  • Ön (Çevrimiçi/Online) Kayıt Tarihleri: 09-12 Ağustos 2021 (Online Başvuru ve Birim Onayı)
  • Sınav Tarihleri: 18 Ağustos 2021 …

2021 GAZİ BESYO ONLİNE BAŞVURU YAP

2021 GAZİ BESYO BRANŞ KILAVUZUNU GÖRÜNTÜLE

2020 Gazi Besyo Yetenek Sınavı Kılavuzu 2019-2020

2019 Gazi Besyo Yetenek Sınavı Kılavuzu 2018-2019

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Türkiye’nin en büyük Besyo veya spor bilimleri fakültelerinden birisidir. Gazi Besyo Ankara’da bulunmasından dolayı en çok talep gören spor bilimleri fakültelerinden birisidir. Ancak çok talep görmesindeki en büyük sebeplerden birisi de eğitim kadrosudur.

Ankara’da bulunan bir devlet üniversitelerinden biridir Gazi Üniversitesi. 1926 yılında Ankara’da kuruldu. Ayrıca Gazi Üniversitesi, cumhuriyetin ilk üniversitesi olma unvanını da elinde bulundurur.

Gazi Besyo’da Hangi bölümler vardır?

Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde;

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği
  • Antrenörlük Eğitimi
  • Spor Yöneticiliği Bölümü (ÖSYM TERCİHİ) ayrıca
  • Rekrasyon (ÖSYM TERCİHİ) bölümleri bulunmaktadır.

Öğrenci Kontenjanları Kaçtır?

Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesinin Besyo – Spor Bilimleri Fakültesinin bölümlere kontenjanları 2021 yılı itibari ile şu şekildedir;

Gazi Üniversitesi Besyo Yetenek Sınavı KontenjanlarıGazi Besyo – Spor Bilimleri Fakültesini Nasıl Kazanılırım?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü özel yetenek sınavı, Spor Yöneticiliği Bölümü ile Rekreasyon Bölümü ise merkezi yerleştirme puanları ile öğrenci alıyor. Bundan dolayı öncelik TYT sınavına girmeniz gerekiyor. Ayrıca Yetenek sınavı gerektirmeyen bölümlere yani Spor yöneticiliği ve rekrasyon bölümüne  kazanabilmeniz için için AYT – EA puanınızın olması gerekiyor. Bunun içinde AYT sınavına da girmeniz gerekiyor. Sonuç olarak yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere girmek için TYT sınavına girmeniz gerekiyorken merkezi yerleştirme ile öğrenci alan bölümleri kazanabilmek içinde AYT – EA sınavına girmeniz gerekiyor.

Ankara Gazi Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Fakültesini Kimler Kazanabilir?

Besyo ve spor bilimleri fakültelerinin bölümleri kazanılmaları en zor bölümler arasında yer almaktadır. Sadece YKS sınavına girmeniz çoğu durumda yetersizdir. Ayrıca üniversitelerin hazırlamış olduğu yetenek sınavlarına katılmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu yetenek sınavından iyi bir derece almanız gerekiyor.

Yetenek sınavına girmek da o kadar kolay değil. Çünkü yetenek sınavına girmeniz için TYT sınavına girip ve her üniversitenin belirlemiş olduğu taban puanını geçmiş olmanız gerekiyor. Ankara Gazi Besyo taban puanlarına baktığımızda 230-300 TYT puanı almanız gerekiyor. Çünkü bu belirtilen puanı alamazsanız yetenek sınavına girme hakkı elde edemiyorsunuz.

Bu üniversitede kazanmak ve okumak istiyorsanız yüksek puan almanın yanı sıra iyi derecede antrenman yapmanız gerekiyor. Eğer spor yeteneğiniz yeterli değilse ve sınavda iyi bir derece elde edemezseniz Gazi Besyo kazanmanız hayal olur. Sonuç olarak  hem yüksek puan hem de iyi sporculuk gerekiyor.

Gazi Besyo Yetenek Sınavı Taban Puanları Kaç?

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Taban puanları yıldan yıla değişiklik gösteriyor. Ayrıca yıllardaki besyo taban puanlarını ele alacak olursak 250-300 puan arasında değiştiğini görmekteyiz.

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Ankara’nın neresinde?

Spor Bilimleri Fakültesi Ankara Yenimahalle de bulunmaktadır.

Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Bütün besyo spor bilimleri fakülteleri yetenek sınavlarını yapmadan önce sınav kılavuzu yayınlarlar. Çünkü sınav ile ilgili tüm detayların adaylara bildirilmesi gerekiyor. Üniversiteler genel olarak Haziran-Eylül ayları arasında yetenek sınavlarını yapıyorlar.

Yetenek Sınavına girmek için sağlık raporu gerekiyor mu?

Evet Gazi Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınava girecek tüm adaylar resmî sağlık kurumlarından veya özel hastanelerden alacakları “Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavlarına katılmasında sağlık açısından sakınca yoktur.” ibareli sağlık raporu gerekiyor.

Gazi Besyo Yetenek Sınavında Engelli Adaylar İçin Kontenjan Açılıyor mu?

Evet Ankara Gazi Besyo Yetenek Sınavında engelli adaylar için kontenjanlar açılmaktadır. Ayrıca bu kontenjanlar diğer adayların kontenjanlarından farklı olarak açılmaktadır. Yani engelli adaylar sadece kendi aralarında değerlendirilip bu değerlendirme sonrasında kazanabiliyorlar.

Gazi Besyo Yetenek Sınavında Milli Sporcu Adaylar İçin Kontenjan Açılıyor mu?

Evet Gazi Gazi Spor Bilimleri Yetenek Sınavında milli sporcu adaylar için diğer kontenjanlar haricinde kontenjan açılıyor.

Gazi Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Fakültesinden mezun olmanın diğer üniversitelere göre bir avantajı var mıdır?

Temel olarak baktığımızda tüm üniversitelerden mezun olan adayların gelişimi kendi ellerindedir. Yani iyi bir üniversitede okuyup kendini geliştirmeyen bir aday imkanları daha düşük ama kendi gelişimi için uğraşan ve kendini geliştiren bir adaydan daha iyi olmayacaktır. Kendini geliştiren bir aday hangi üniversitede olursa olsun başarı olur.

Öğretmen Atamalarında Gazi Besyo Spor Bilimleri Mezunu Olmanın Avantajı Var Mıdır?

Hayır. Öğretmenlik atamaları KPSS puanına göre ve Sözlü sınava göre yapılmaktadır. Hiç bir üniversitenin öğretmen atamalarında diğer üniversitelere göre bir önceliği yoktur. Ancak yüksek taban puanlı öğrenci alan üniversitelerden mezun olan adayların KPSS sınavı için gerekli alt yapıya daha iyi oranda sahip olduklarını düşünürsek bu adayların kazanma oranları daha yüksek olacaktır. Sonuç olarak burada avantajı oluşturan üniversite değil adayın kendisidir. O aday daha düşük puanla öğrenci alan bir üniversiteye de gitse kendisi için çok da farklı bir durum olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ