Besyo Haber

2021 – 2022 Bartın Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınavı

2021 – 2022 Bartın Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınavı

Bartın  Besyo Spor Bilimleri Yetenek sınavı ne zaman yapılıyor? Akdeniz besyo parkuru, yetenek sınavı kılavuzu, besyo mülakatı. Bartın Besyo yetenek sınavı kılavuzu aşağıdadır.

2021 Bartın Besyo Yetenek Sınavı Kılavuzu 2020-2021

2020 Bartın Besyo Yetenek Sınavı Kılavuzu 2019-2020

Bartın Besyo Spor Bilimleri Hangi bölümleri vardır?

Bartın Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde;

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği
  • Antrenörlük Eğitimi
  • Antrenörlük Eğitimi İkinci Öğretim
  • Spor Yöneticiliği Bölümü
  • Spor Yöneticiliği Bölümü 2. Öğretim ve ayrıca
  • 1. Öğretim ve 2. Öğretim Rekreasyon bölümleri bulunmaktadır.

Bartın Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Öğrenci Kontenjanları Kaçtır?

Karadeniz bölgemizde Bartın şehrimizde bulunan Bartın Üniversitesinin Besyo – Spor Bilimleri Fakültesinin bölümlere kontenjanları  şu şekildedir;

Bartın besyo kontenjan olarak Türkiye’deki en yüksek kontenjana sahip besyoların başında gelmektedir. Kontenjanın yüksek olması dolayısıyla kazanma ihtimali kontenjanı düşük üniversitelere nazaran daha yüksektir. Bartın besyo spor bilimleri fakültesi, spor akademisinde Beden Eğitimi Öğretmenliği hariç diğer bölümlerin (Antrenörlük, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon) bölümlerinin ikinci öğretimleri de bulunmaktadır. Bartın Besyo Spor akademisinin toplam kontenjanı 710 dur.

Bartın Besyo Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Başvuru tarihinde mezun veya mezun olabilir durumda olmak (Kesin kayıtlarda mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kesin kayıt hakkını kaybeder.)
  • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracaklar adaylar  TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Spor Bilimleri Fakültesi’nde eğitim görmesini engelleyecek herhangi bir sağlık, fiziksel “ve/veya bedensel engeli bulunmamak. (Spor Bilimleri Fakültesi’nde verilen uygulamalı ve teorik eğitim öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir engeli, fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler.
  • Engelli Adaylar; ÖSYM Sınav Kılavuzu’nda (sayfa 36) açıklanan engel durumları doğrultusunda “Eğitim görmelerine mani olmayacak düzeyde engelli olmaları ve bu durumlarını bir üniversite veya devlet hastanesinden aldıkları “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelendirmek zorundadır.

Bartın Besyo Yetenek Sınavı Taban Puanları Kaç?

Bartın Üniversitesi Spor Bilimleri Taban puanları yıldan yıla değişiklik gösteriyor. Bu yıl yapılacak olan yetenek sınavı için besyo taban puanını öğrenmek için bu yılın yetenek sınavı besyo parkuru sınav kılavuzunu inceleyiniz.

Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Bütün besyo spor bilimleri fakülteleri gibi Bartın Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri yetenek sınavlarını yapmadan önce sınav kılavuzu yayınlarlar. Çünkü sınav ile ilgili tüm detayların adaylara bildirilmesi gerekiyor. Üniversiteler genel olarak Haziran-Eylül ayları arasında yetenek sınavlarını yapıyorlar.

Bartın Besyo Yetenek Sınavında Engelli Adaylar İçin Kontenjan Açılıyor mu?

Evet Bartın Besyo Yetenek Sınavında engelli adaylar için kontenjanlar açılmaktadır. Ayrıca bu kontenjanlar diğer adayların kontenjanlarından farklı olarak açılmaktadır. Yani engelli adaylar sadece kendi aralarında değerlendirilip bu değerlendirme sonrasında kazanabiliyorlar.

Bartın Besyo Yetenek Sınavında Milli Sporcu Adaylar İçin Kontenjan Açılıyor mu?

Evet Akdeniz Spor Bilimleri Yetenek Sınavında milli sporcu adaylar için diğer kontenjanlar haricinde kontenjan açılıyor.

Bartın Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Fakültesinden mezun olmanın diğer üniversitelere göre bir avantajı var mıdır?

Temel olarak baktığımızda tüm üniversitelerden mezun olan adayların gelişimi kendi ellerindedir. Yani iyi bir üniversitede okuyup kendini geliştirmeyen bir aday imkanları daha düşük ama kendi gelişimi için uğraşan ve kendini geliştiren bir adaydan daha iyi olmayacaktır. Kendini geliştiren bir aday hangi üniversitede olursa olsun başarı olur.

Öğretmen Atamalarında Bartın Besyo  Spor Bilimleri Mezunu Olmanın Avantajı Var Mıdır?

Hayır. Öğretmenlik atamaları KPSS puanına göre ve Sözlü sınava göre yapılmaktadır. Hiç bir üniversitenin öğretmen atamalarında diğer üniversitelere göre bir önceliği yoktur. Ancak yüksek taban puanlı öğrenci alan üniversitelerden mezun olan adayların KPSS sınavı için gerekli alt yapıya daha iyi oranda sahip olduklarını düşünürsek bu adayların kazanma oranları daha yüksek olacaktır. Sonuç olarak burada avantajı oluşturan üniversite değil adayın kendisidir. O aday daha düşük puanla öğrenci alan bir üniversiteye de gitse kendisi için çok da farklı bir durum olmayacaktır.

Bartın Üniversitesi; Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı iken Bartın Üniversitesi’ne bağlanan Orman Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Bartın Meslek Yüksekokulu ile Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve yeni kurulan İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün kurulup üniversiteye bağlanmasıyla eğitime başladı. 2010 yılında Eğitim ve Edebiyat Fakülteleri, 2011 yılında Fen Fakültesi, 2012 yılında ise Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve İslami İlimler Fakültesi kurularak üniversiteye bağlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ