Besyo Haber

2021 – 2022 Antalya Akdeniz Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınavı

2021 – 2022 Antalya Akdeniz Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınavı

Antalya Akdeniz Besyo Spor Bilimleri Yetenek sınavı ne zaman yapılıyor? Akdeniz besyo parkuru, yetenek sınavı kılavuzu. 2021 Akdeniz Besyo yetenek sınavı kılavuzu aşağıdadır.

2021 Akdeniz Besyo Yetenek Sınavı Kılavuzu 2020-2021

2020 Akdeniz Besyo Yetenek Sınavı Kılavuzu 2019-2020

Akdeniz Üniversitesi, Antalya’da kurulu bir devlet üniversitesidir. 20 Temmuz 1982 yılında Batı Akdeniz bölgesindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde Antalya’da kurulmuştur. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Kampüsünün geniş ve yeşil bir araziye sahip olması ve Konyaaltı Sahili’ne 15 dakikalık mesafede olması ile Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra Türkiye’nin en güzel ikinci kampüsü seçilmiştir.

7 Aralık 2016 tarih ve 29911 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2016-9528 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu kapatılarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulmuştur.

Antalya Akdeniz Besyo Spor Bilimleri Hangi bölümleri vardır?

Antalya Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde;

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği
  • Antrenörlük Eğitimi
  • Spor Yöneticiliği Bölümü ve ayrıca
  • Rekreasyon bölümleri bulunmaktadır.

Antalya Akdeniz Besyo Spor Bilimleri Öğrenci Kontenjanları Kaçtır?

Antalya şehrimizde bulunan Akdeniz Üniversitesinin Besyo – Spor Bilimleri Fakültesinin bölümlere kontenjanları 2021 yılı itibari ile şu şekildedir;

  • Beden Eğitimi Öğretmenliği:  toplamda 36 öğrenci alınacaktır.
  • Spor Yöneticiliği: YÖK tarafından merkezi yerleştirme yapılacaktır.
  • Antrenörlük Eğitimi: toplamda 40 öğrenci alınacaktır.
  • Rekreasyon Eğitimi: toplamda 36 öğrenci alınacaktır.

Antalya Akdeniz  Besyo – Spor Bilimleri Fakültesini Nasıl Kazanılırım?

Akdeniz üniversitesinde Besyo veya diğer adıyla Spor Bilimleri fakültesi bölümlerinden birini kazanmak için öncelikle TYT sınavına girmeniz ve üniversite tarafından belirlenecek olan besyo taban puanını geçmeniz gerekiyor. Taban puanını geçtikten sonra yetenek sınavına girmek için besyo parkuruna başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca spor yöneticiliği bölümünü kazanmak için TYT sınavının haricinde AYT EA sınavına da girmeniz gerekmektedir. Spor Yöneticiliği bölümü için yetenek sınavı yani besyo parkuru yapılmamaktadır. Beden Eğitimi öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük eğitimi bölümlerini kazanmak için besyo parkuruna girmeniz gerekmektedir.

Antalya Akdeniz  Besyo Yetenek Sınavı Taban Puanları Kaç?

Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Taban puanları yıldan yıla değişiklik gösteriyor. Bu yıl yapılacak olan yetenek sınavı için besyo taban puanını öğrenmek için bu yılın yetenek sınavı besyo parkuru sınav kılavuzunu inceleyiniz.

Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Bütün besyo spor bilimleri fakülteleri gibi Antalya Akdeniz Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri yetenek sınavlarını yapmadan önce sınav kılavuzu yayınlarlar. Çünkü sınav ile ilgili tüm detayların adaylara bildirilmesi gerekiyor. Üniversiteler genel olarak Haziran-Eylül ayları arasında yetenek sınavlarını yapıyorlar.

Akdeniz Besyo Yetenek Sınavında Engelli Adaylar İçin Kontenjan Açılıyor mu?

Evet Akdeniz Besyo Yetenek Sınavında engelli adaylar için kontenjanlar açılmaktadır. Ayrıca bu kontenjanlar diğer adayların kontenjanlarından farklı olarak açılmaktadır. Yani engelli adaylar sadece kendi aralarında değerlendirilip bu değerlendirme sonrasında kazanabiliyorlar.

Akdeniz Besyo Yetenek Sınavında Milli Sporcu Adaylar İçin Kontenjan Açılıyor mu?

Evet Akdeniz Spor Bilimleri Yetenek Sınavında milli sporcu adaylar için diğer kontenjanlar haricinde kontenjan açılıyor.

Antalya Akdeniz Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Fakültesinden mezun olmanın diğer üniversitelere göre bir avantajı var mıdır?

Temel olarak baktığımızda tüm üniversitelerden mezun olan adayların gelişimi kendi ellerindedir. Yani iyi bir üniversitede okuyup kendini geliştirmeyen bir aday imkanları daha düşük ama kendi gelişimi için uğraşan ve kendini geliştiren bir adaydan daha iyi olmayacaktır. Kendini geliştiren bir aday hangi üniversitede olursa olsun başarı olur.

Öğretmen Atamalarında Akdeniz Besyo  Spor Bilimleri Mezunu Olmanın Avantajı Var Mıdır?

Hayır. Öğretmenlik atamaları KPSS puanına göre ve Sözlü sınava göre yapılmaktadır. Hiç bir üniversitenin öğretmen atamalarında diğer üniversitelere göre bir önceliği yoktur. Ancak yüksek taban puanlı öğrenci alan üniversitelerden mezun olan adayların KPSS sınavı için gerekli alt yapıya daha iyi oranda sahip olduklarını düşünürsek bu adayların kazanma oranları daha yüksek olacaktır. Sonuç olarak burada avantajı oluşturan üniversite değil adayın kendisidir. O aday daha düşük puanla öğrenci alan bir üniversiteye de gitse kendisi için çok da farklı bir durum olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ