Besyo Haber

2022 Adıyaman Üniversitesi BESYO Spor Bilimleri Yetenek Sınavı

Adıyaman Besyo Spor Bilimleri Yetenek sınavı ne zaman yapılıyor? Adıyaman besyo parkuru, besyo mülakatı yetenek sınavı kılavuzu. Adıyaman beden eğitimi ve spor öğretmenliği taban puanları, 2022 Adıyaman Besyo, Adıyaman besyo spor bilimleri yetenek sınavı kılavuzu aşağıdadır.

Adıyaman Besyo Spor Bilimleri Fakültesi Yetenek Sınavı Parkuru 2022

Başvuru Tarihi ve Yeri

Ön kayıtlar 9 Ağustos-15 Ağustos 2021 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu WEB sayfası  http://basvuru.adiyaman.edu.tr/besyo  üzerinden on-line olarak yapılacaktır.

Adıyaman Besyo Başvuru Taban Puanları 2021

 • Beden Eğitimi Öğretmenliği: TYT 800 Bin Barajı
 • Antrenörlük Eğitimi: 160 TYT Milli ve Spor Lisesi: 150 TYT

2021 – 2022 Adıyaman Besyo Spor Bilimleri Yetenek Sınavı Kılavuzunu Görüntüle

Adıyaman Besyo ÖN KAYIT ŞARTLARI

           Başvuru Koşulları

 1. TC. veya K.K.T.C vatandaşı olmak,
 2. Başvuru tarihinde mezun veya mezun olabilir durumda olmak (kesin kayıt tarihlerinde mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder)
 3. Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzuna göre 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanını 2021-YKS yerleştirmelerinde kullanabileceklerdir ancak, bu adayların 2021-YKS’ye başvuru yapmış olmaları zorunludur. (05.2019 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında; Devlet yükseköğretim kurumlarında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan ancak 2018 YKS sonucunda kayıt olan öğrenci sayısı kontenjandan az olan programlarda yükseköğretim kurumlarının TYT baraj puanı 150 ve üzerine göre işlem yapmalarına karar verilmiştir. Ayrıca adayların 2021 YKS’de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmeleri için TYT’de en düşük 800.000’inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir ve 08/07/2020 tarihli Yükseköğretim Kurulu toplantısında görüşülmüş ve Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarında başarı sırası şartının (800.000’inci) engelli adaylar içinde uygulanmasına, söz konusu şartı sağlayan adayların engelli kontenjanından yararlanarak başvuru yapılabilmesine karar verilmiştir.)
 4. 2021 YKS sınavında TYT puanından en az 160 puan almış olmak. (Milli Sporcular ve Spor Alan Kod Mezunları için başvuru TYT puanı en az 150 Puan almış olmak).
 5. Engelli adaylar haricinde Sağlık Raporu (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda verilen uygulamalı ve teorik eğitim-öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir engeli, kronik hastalığı, konuşma ve fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler. Bu nedenle kesin kayıt hakkı kazanan adaylardan işitme, görme, konuşma ve herhangi bir fiziksel yetersizliği olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu istenecektir.)
 6. Engelli adaylar 2021 yılı TYT puanı en az 100 puan ve üzerinde olan adaylar başvuru yapabilirler. Engelli adayların “Engelli Sağlık Kurulu” Raporu belgesi almaları zorunludur
 7. 2021 ÖSYS’de Merkezi Yerleştirme Sistemi ile herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adaylarda bu sınava başvurabilirler.
 8. 2020 ÖSYS’de YKS puanı ve Özel Yetenek sınavı sonucu bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayılar yarıya düşürülecektir.
 9. 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2021 yılında sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2021-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Online Başvuru Sistemine Yüklenecek Belgeler

 1. Milli Sporcular için Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ya da ilgili Spor Federasyonu tarafından verilen onaylı milli sporcu olduğunu gösteren belgenin aslı,
 2. Aile hekimlerinden alacağı “BESYO Özel Yetenek sınavına girmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer alan sağlık raporu,

Önemli Not: Yukarıda yer alan formun online başvuru sistemi üzerinden yüklenmesi gerekmektedir. Sisteme yüklenecek tüm belgelerin PDF formatında olması gerekmektedir.

ÖNEMLİ TARİHLER

İnternet Üzerinden Başvuru 09 Ağustos-15 Ağustos 2021 saat 17.00’ye kadar
Koşu Parkur Testi 17 Ağustos 2021 Salı saat 09.00’da Önce Kadınlar 100 m, sonrasında Erkekler 100 m koşu parkuru testi ile başlanacaktır.  (Adıyaman Üniversitesi Futbol Sahası) (Koşu parkuru testini geçen adayların listesi web sitesinde ve spor salonunda ilan edilecektir)
Beceri Parkuru Sınavı 18 Ağustos 2021 Çarşamba saat 09.00’da başlar (Adıyaman Üniversitesi Spor Salonu)
Sonuçların İlanı 26 Ağustos 2021 Perşembe günü saat 17.00’da Engelli ve diğer adayların Yerleştirme puanlarına (YP) göre asil ve yedek listeler ve ayrıca başvuru yapan her adayın sınav sisteminden aldığı ayrıntılı puanlar genel liste olarak açıklanacaktır.
İtirazların Değerlendirilmesi 27 Ağustos 2021 Cuma saat 17.00’ye kadar eğer var ise engelli ve diğer adayların itiraz başvuruları kabul edilir. Sınav komisyonu toplanarak itirazları karara bağlar, adaylara bildirir.
Engelli Sınavı 20 Ağustos 2021 Cuma Saat 15:00’te
Kesin Sonuçların İlanı 31 Ağustos 2021 Salı ( Web sayfasında ve Spor salonu duyuru panosunda ilan edilecektir)

Not: Müracaat Sayısına Göre Beceri Parkuru Sınavı Tarihinde Değişiklik Yapılabilir. Sınav İle İlgili Değişiklikler Ayrıca Yüksekokul Web Sayfasından Duyurulacaktır (https://besyo.adiyaman.edu.tr/).

Covid-19 salgını sebebiyle adayların maske takmaları ve mesafe kurallarına uymaları gerekmektedir (koşu ve beceri parkuru sınavları haricinde).

Sınava başvuru yapan adaylar, aşağıda yer alan kılavuzdaki tüm hükümleri kabul etmiş sayılırlar

Adıyaman Üniversitesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınav Kılavuzuna ulaşmak için BURAYA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ