Besyo Haber

2022 Adana Çukurova Üniversitesi BESYO Spor Bilimleri Özel Yetenek Sınavı

Adana Çukurova Üniversitesi Besyo Spor Bilimleri Yetenek sınavı ne zaman yapılıyor? Adana Çukurova besyo parkuru, besyo mülakatı yetenek sınavı kılavuzu. Adana Çukurova beden eğitimi öğretmenliği taban puanları, 2022 Adana Çukurova Üniversitesi Besyo, Adana Çukurova Üniversitesi besyo spor bilimleri yetenek sınavı kılavuzu aşağıdadır.

2022 ADANA ÇUKUROVA BESYO YETENEK SINAVI KILAVUZU

Adana Çukurova Besyo Taban Puanları

 • Beden Eğitimi Öğretmenliği: TYT 800 Bin Sıralama
 • Antrenörlük Eğitimi: TYT 150

Ön Kayıt Tarihleri:

 • 09-11 Ağustos 2021   : Ön kayıtlar
 • 12 Ağustos 2021        : Sportif Başarı Dosya Puanlarını Değerlendirme ve   ilanı
 • 12 Ağustos 2021        : Eğitilebilir zihinsel engelli ve yaygın gelişimsel bozukluğu       olan adayların         için ön koşul sınavı
 • 13 Ağustos 2021        : Sportif Başarı Dosya Puanlarına ve ön koşul sınavı sonucuna       İtiraz başvurusu (Saat 09-13:00)
 • 13 Ağustos 2021        : Final Dosya Puanı İlanı (Saat 17:00)
 • 17-19 Ağustos 2021   : Özel Yetenek Sınavları

Not: Ön kayıtlar  08:30 – 17:00 saatleri arasında bireysel olarak (şahsen), Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı’nda, itirazlar ise 08:30 –13:00 saatleri arasında Spor Bilimleri Fakültesi Öğrenci İşleri Birimine yapılacaktır.

2021 ADANA ÇUKUROVA BESYO YETENEK SINAVI KILAVUZU

Ön Kayıt Koşulları:

 1. T.C. veya K.K.T.C. uyruklu olmak,
 2. Antrenörlük Eğitimi Bölümü için 2021 TYT (Temel Yeterlilik Testi) 150 puan almış olmak,
 3. Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü için 2021 TYT(Temel Yeterlilik Testi) veya Y-TYT en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmak olarak belirlenmiştir.
 4. Engelli Adaylar (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar), bir üniversite veya devlet hastanesinden aldıkları “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile durumlarını belgelemeleri gerekmektedir. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuru için YKS/TYT’den en az 100 puan almış olmak kaydıyla fakültemiz engelli kontenjanlarına başvuru yapabilirler. Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’ne başvuran adayların başvuru yapabilmeleri için; Y-TYT de en düşük 800.000’inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır ve durumlarını ilgili yükseköğretim kurumuna “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde Y-TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır (2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 5. Madde). Başvurunun kabul edilebilmesi için Fakültemizin Antrenörlük ve Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerinde ilgili branşta eğitim görmelerine mani olmayacak düzeyde engelli olmaları ve bu durumlarını raporla belgelenmesi gerekmektedir.
 5. Adaylar her iki bölüme de ön kayıt yaptırabilirler. Ancak Antrenörlük Eğitimi Bölümünden sadece 1 branşa ön kayıt yaptırabilirler.
 6. Antrenörlük Eğitimi ve Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerine alacağı raporla başvuru hakkı kazanan engelli adayların, başvurduğu branşta en az 2 (iki) yıl lisanslı olarak spor yaptıklarını belgelemeleri gerekmektedir.
 7. a)Not :Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) 75850160-301.01.01.E.21093 sayılı yazısı gereğince özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda TYT puanının 2 (iki) yıl geçerliği olduğu ve ilgili yıl için ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen puanın kullanılması yönünde alınan karar çerçevesinde, 2021 yılı Özel Yetenek Sınavlarında 2020 yılı puanı da değerlendirilmeye alınacaktır. Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü için 2020 TYT(Temel Yeterlilik Testi)  (Dönüştürülmüş puan) veya 2021 yılı TYT (Temel Yeterlilik Testi)  puan türlerinden en az birinden sınav sıralamasında ilk 800,000 içerinde yer almak,  Antrenörlük Eğitimi Bölümü için 2020  TYT(Temel Yeterlilik Testi)  (Dönüştürülmüş puan) veya 2021 yılı TYT (Temel Yeterlilik Testi)  puan türlerinden en az birinden 150 puan almış olmak.

Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

 1. Ön kayıt formu (Kayıt esnasında matbu olarak verilecektir),
 2. 2020 veya 2021 yılı TYT Sınav sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı (Kayıt sırasında ÖSYM’nin internet sayfasından kontrol edilerek doğru olduğu imzalanarak onaylanacaktır),
 3. Diplomanın aslı ile birlikte sunulan fotokopisi veya noter tasdikli sureti,
 4. Nüfus cüzdanının aslı ile birlikte sunulan fotokopisi veya noter tasdikli sureti,
 5. Bir adet son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf,
 6. Sportif başarı puanının değerlendirilmesini isteyen adaylar;
 7. a)İlgili federasyon temsilciliklerinden ve kulüpten alınan belgeler SGM ya da illerde GHSİM’leri tarafından onaylatılmalıdır.
 8. b)Lisansı olan sporcular katıldığı müsabakalarla ilgili onaylı 2 (iki) müsabaka cetveli veya belgesini getirmek zorundadır.
 9. c)Ön kayıt esnasında ibraz edilmeyen belgeler geçersizdir.
 10. d)Ön kayıt esnasındaki tercihlerde kayıt sonrası herhangi bir değişiklik yapılamaz.
 11. 12 Mayıs 2011 tarihli Resmi Gazete yayımlanan Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde hazırlanan Milli Sporcu Belgesi (2011 yılı öncesi milli olan adayların belgeleri A, B veya C sınıflandırması yapılmış olarak sunulmalıdır) ve/veya Futbol Federasyonundan alacakları E-imzalı, ıslak imzalı veya Noter onaylı belgelerin aslına ait belge,
 12. Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavına girmesinde sakınca olmadığına dair Sağlık Raporu (Resmi Kurumlardan veya Hastanelerden).
 13. Engelli Adaylar (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar), bir üniversite veya devlet hastanesinden aldıkları “engelli sağlık kurulu raporu” ile durumlarını belgelemeleri gerekmektedir. Bu rapor ile başvuracakları Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığından alacakları ıslak imzalı uygunluk belgesi (Spor Bilimleri Fakültesi engelli başvuru koşulları çerçevesinde belirlenen engellilik oranını belirten belge).
 14. Adayların e-devlet şifresi alarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

2021 ADANA ÇUKUROVA BESYO YETENEK SINAVI KILAVUZU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ