Besyo Haber

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümleri Öğrenci Bulamayabilir

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının onayı ile ÖSYM ce açıklanan özel yetenek sınavı ile Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerine öğrenci alımlarıyla…

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümleri Öğrenci Bulamayabilir

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının onayı ile ÖSYM ce açıklanan özel yetenek sınavı ile Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerine öğrenci alımlarıyla ilgili bir değerlendirme yapan Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr . Kürşat Karacabey:

 “2018-YKS’den itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların TYT (Temel Yeterlilik Testi ) puanının en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir.” Açıklamasına; özel yetenek sınavı ile Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerine öğrenci alımlarında belirlenen 240 başarı sırası birçok okulda kontenjanların boş kalabileceği uyarısında bulundu.

Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr .Kürşat Karacabey yaptığı yazılı açıklamada “2018 YKS yönergesine özel yetenek sınavı ile tüm Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerine başvuru puanı olarak 1. aşamada 240.000 binlik dilim getirilmesi yanlış bir karardır. Yaklaşık 50 adet üniversitede Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mevcuttur.

Özel yetenek Sınavlarına Başvurular illere göre değişmektedir

Prof. Dr. Kürşat Karacabey özel yetenek sınavlarında illere göre başvuruları değerlendirildiğinde ciddi sıkıntılara yol açacağını ifade etti. Daha önce ki başvuru puan belirlemesinin Üniversite Senatolarınca belirlendiğine dikkat çekerek yüksek YGS ile başvuru kabul eden Üniversitelerin olduğunu da ifade ederek “Lakin bu uygulamayı genele yayılmasının bir hata olacaktır” dedi. .

Öncellikle YGS ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için özel yetenek sınavına giren öğrencilerin çok az bir kısmının sıralamada YGS’de 240.000 bin dilimi ve üzerinde puan alarak başvuru yaptıklarına da dikkat çeken Prof. Dr Karacabey “Bu Sistem ile Sporcuların öğrenci olabilmesi çok zor. Geçen yıllarda uygulanan sınav sisteminde yer alan puan türleri ile 240 puan almak daha kolay gözükürken, TYT’de puan türünün olmaması 240 bininci dilime girmelerinin daha zor olduğunu” da sözlerine ekledi.

2019 BESYO TABAN PUANLARI

Karacabey açıklamasına “Ayrıca; YGS’de 240.000 yaklaşık 310 puana tekabül etmekteydi. TYT sınav sisteminde 240 binin karşılığın eski hesaplamayla 390-400 arasında bir puana tekabül eder ki bu puan ile okullarımıza hemen hemen bu puan aralığında çok az başvuru yapıldı” dedi.

Kaliteyi yükseltmek için bu doğru bir karar değil

Türkiye’deki tüm üniversitelerin bu uygulamayı yapması durumunda mevcut olan üniversitelerin özel yetenek sınavıyla kontenjanını dolduramayacağını da belirten Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr .Kürşat Karacabey “Buna benzer uygulama ile yüksek YGS ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okullarımızda baraj puanın yüksek olması nedeni ile bir çok kontenjan boş kaldı” dedi.

Spor Liselerine büyük darbe olur

Uygulamanın gerçekleştirilmesi halinde spor liselerinin de büyük darbe alacağına dikkat çeken Karacabey”Spor gönül vermiş ve Spor Lisesinde okuyan öğrencilerimizi, bu uygulama ciddi anlamda mağdur edecektir. YÖK’ün Spor Liselerinde okuyan öğrencilerin, Spor Bilimlerine yönlendirilmesi ve bu okullara girmelerinin önü açılacak kolaylaştırıcı uygulamalar yapılması gerekirken de, özel yetenek sınavlarında uyguladığı katsayının da neden kaldırıldığı da anlaşılmış değildir. Bu uygulama Spor Lisesi çıkışlı öğrencilerin ve milli sporcuların herhangi bir önceliği olmadan TYT’de 240.000 binlik dilime girme şartının olması, bu alanın içinden gelen bu kişilere büyük bir haksızlıklara neden olacaktır. Kaliteyi artırmak istiyor isek, öğretmenlik alanları dışından mezun olanlara koşulsuz şartsız verilen formasyon eğitimi ve buna istinaden şuanda öğretmen kabul edilen binlerce kişinin olması alınan bu kararla taban tabana zıt bir olaydır. Geç olmadan bu hatadan dönülmelidir” dedi.

hurriyet.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ