Besyo Haber

Burs ve Krediler Ne Zaman Yatmaya Başlayacak

Burs/kredi başvuru sonuçlarının açıklanması ile KYK, öğrencilere erken ödeme için hazırlanıyor. KYK’nın burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödeme

Burs/kredi başvuru sonuçlarının açıklanması ile KYK, öğrencilere erken ödeme için hazırlanıyor. KYK’nın burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödeme yapabilmesi için öğrencilerin en geç 21 Kasım saat 23.59’a kadar e-Devlet postalı üzerinden, burs/kredi için hazırlanan taahhütnamelerini okuyup onaylamaları gerekiyor. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Burs/kredinin hangi durumlarda kesileceği, kredi geri ödemesinin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı gibi öğrencinin sorumluluğunda olan bilgilerin yer aldığı burs/kredi taahhütnamesinin dikkatli bir şekilde okunması ve ondan sona onaylanması gerekiyor.

18 yaşından küçük öğrenciler

Burs veya kredi almaya hak kazanan 15-18 yaş arası öğrenciler, anne/babalarının e-Devlet şifreleriyle burs/kredi taahhütnamesi için veli onayını tamamlamalarının ardından öğrenciler kendi e-Devlet şifreleriyle taahhütname onayını gerçekleştirecek.

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın KYK İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor.

İlk Ödeme Kasım’da

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayının son günlerinde, Kasım ayı ile birlikte geçtiğimiz Ekim ayının da olmak üzere toplamda iki aylık ödeme yapılacak.

Taahhütnamesini onaylamayan öğrenciler 2017-2018 eğitim öğretim yılı için burs/kredi alamayacak. Ancak dileyen öğrenciler (normal öğrenim süresi içerisinde olmak kaydıyla) bir sonraki eğitim öğretim yılında burs/kredi için tekrar başvurabilir.

Yurt Dışında Okuyan Öğrenciler

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e- Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Öğrencilerin kefaletname senedini yurt içinde noterler, yurt dışında elçilikler aracılığıyla hazırlatarak en geç 15 Ocak tarihine kadar ilgili belge ile durumunu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya /Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

Burs/Kredi Ne Kadar?

Burs/krediler lisans öğrencileri için aylık 425, yüksek lisans öğrencileri için 850, doktora öğrencileri için ise 1.275 lira olarak ödeniyor.

Kpsscafe.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ