Besyo Haber

Kimlerin OBP Puanı Kırılır ?

Kimlerin OBP Puanı Kırılır ?

Obp nin hangi durumlarda kırılacağı ÖSYM nin klavuzunda açıkça belirtmiştir. ÖSYM nin klavuzunu incelediğimizde puanların şu durumlarda obp nin yarı yarıya düşeceğini görebiliyoruz.

 • Ösym tercihleri ile örgün bir eğitim kurumuna yerleşenler :

  Bu adaylar ister kayıt yaptırsın ister kayıt yaptırmasın eğer ÖSYM tarafından bir örgün eğitim kurumuna yerleştirilmişse bir sonraki sene obp puanı yarı yarıya düşürülecektir.

 • Özel yetenek sınavları ile üniversite kazananlar :

  Bu adaylar özel yetenek sınavı ile bir üniversite kazanıp kaydını yaparsa bir sonraki sene obp puanı yarı yarıya düşürülecektir. Fakat sınavı kazanıp kaydını yapmaz ise puanı kırılmayacaktır. Bazı arkdaşlar şunu soruyor: Hocam ben yetenek sınavı ile kazandım kaydımı yaptırdım ama 2 gün sonra geri sildirdim seneye puanım kırılır mı ? Evet kayıt yaptırdıktan sonra sildirip sildirmemeniz önemli değildir.  Eğer kayıt yaptırdıysanız bir sonraki sene obp niz yarı yarıya düşürülecektir.

 • Ösym tercihleri ile özel üniversiteye yerleşenler :

  İster özel olsun ister devlet üniversitesi olsun ösym tarafından bir üniversiteye yerleştirildiyseniz bir sonraki sene obp puanınız yarı yarıya düşürülecektir.

 • Açık öğretim kazanmak:

  : Açık öğretimde 2 tip bölüm vardır. Bunlar kontejyanlı bölümler ve kontejyansız bölümlerdir. Eğer siz kontejyanlı bir bölüm kazandıysanız bir sonraki sene obp puanınız yarı yarıya düşürülecektir. Fakat kontejyansız bir bölüm kazanmışsanız puanınız kırılmayacaktır.

Obp kırılması şudur : 340 obp niz varsa ve kırılıyorsa bir sonraki sene 170 obp niz olacaktır. Ama ertesi sene puanınız yenıden düzelecektir. ( yine kazanırsanız ertesi sene yine kırılacaktır. ) Yani 2015 de kazanan birisinin 2016 da obp si kırılacaktır. Ama diyelim ki bu aday 2016 da puanı kırılmasına rağmen kazandı bu sefer 2017 de de bu adayın puanı kırılacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz durumları inceleyerek puanınızın kırılıp kırılmadığını görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ceren dedi ki:

  Ben önlisans öğrencisiyim Son yıl sınava girmek istiyorum obp puanım kırılırmı

 2. Irfan kgt dedi ki:

  Hocam ben pmyo kazandim puanim kirilirmi tekrar sinava girersem

 3. Ahu dedi ki:

  Hocam ben kayseride ant kazandim fakat kayit yaptirmadim seneye tyt basvurusu yaparken yuksekogretim kurumuna yerlestim mi yoksa yerlestim kayit yaptirmadim mi hangisini isaretlemem gerekiyor

 4. Leyla dedi ki:

  Merhaba hocam ben ozel yetenek sınavından yedekten kazandim fakat kayit yapmadım oybp puanim kirilir mi ?

  1. Besyo Haber dedi ki:

   Merhaba, yetenek sınavını kazanıp kayıt yapmadıysanız puanınız kırılmayacaktır.

 5. Emine dedi ki:

  Ben 2 yıllık bi bölüm kazandım seneye tekrar sınava girip tercih yaparsam obp m kırılır mı

BİR YORUM YAZ