Besyo Haber

Antrenman Sonrası Beslenme

Antrenman Sonrası Beslenme

Antrenman sonrası beslenme nasıl olmalı ? Antrenmandan sonra neler yemeli neler içmeliyiz ? Antrenmanları doğru bir beslenme ile destekleyemezsek antrenmandan pek fazla verim almak mümkün olmayabilir.

PROTEİN

Antrenman sonrasında kasların gelişmesi vücudun gelişmesi için vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında PROTEİN gelir. Protein kaslasın gelişiminde çok etkili roller oynar. Bundan dolayıdır ki antrenman sonralarında beslenmenizde PROTEİN içerikli besinlere yer vermenizde fayda olacaktır. Protein almak için şu besinleri tüketebilirsiniz :

  • Tavuk Göğsü, Yumurta, Yoğurt, Peynir, Balık, Barbunya, Baklagiller, Fasülye v.b

SIVI

Sıvı alımı her türlü olmazsa olmaz şeylerin başında gelir. Vücut dengesinden tutun en ufak ayrıntıya kadar vücudun ihtiyaç duyduğu en temel şeydir. Fakat sıvı dediğimiz zamanlar kola, alkol gibi şeylerden söz etmiyoruz. Su, maden suyu, süt gibi sıvılardan bahsediyorum.

  • Su, Meyvesiz Maden suyu, Süt, Doğal Meyve Suyu vs

KARBONHİDRAT

Antrenman sırasında boşalan enerji deolarımızı tekrar doldurmamız gerekmektedir. Bunu yapabilmenin en basit yollarından biri de karbonhidrat içerikli besinler tüketmektir. Karbonhiadrat tüketimini doğru şekilde yapmamız gerekiyor aksi taktirde vücutta biriken depolanan karbonhidratlar yağa dönüşebilir. Antrenman yapan bireylerin ortalama kilo başına 3-4 gr karbonhidrat almasıs gerekiyor. Yani 70 kg birisinin 210-280 gr karbonhadirat alması gerekir.

  • Tam buğday ekmeği , Kırmızı Pirinç, Sebzeler, Meyveler

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ